תסמינים וסיבות של סרטן העור

לגוף שלנו יש חמש תחושות של ריח, ראייה, שמיעה, טעם וכמובן מגע. מתוך אלה האיבר הגדול ביותר הקיים בגופנו הוא לא אחר מאשר העור עצמו העוטף את כל גופנו ועובר לאורך כל האורך מהחלק העליון של הקרקפת אל מתחת לכפות הרגליים. העור בהיותו שכבה עבה וחזקה ובכך מגן על גופנו מפני סכנות מתגבשות, הגנה על חיכוך ומתקן עבור חתכים וריסים..

לרוב, העור מתחדש על ידי יצירת שלפוחיות על הפצע הפתוח או על פצע החיכוך. בזמן אחר נדרש סיוע מעט חיצוני. לכן עור זה עבה מספיק כדי לתמוך בו 3 שכבות. השכבה הראשונה היא התאים הקשקשיים השייכים למעלה, ארוזים היטב. השכבה השנייה יוצרת את התאים הבסיסיים והשלישית היא המלנוציטים שהיא שכבת הקרקע. שכבת הקרקע היא זו שאחראית על ייצור המלנין שנותן לאדם את צבעו.

סרטן העור הוא התאים הסרטניים הנוצרים בכל אחת משכבות העור לעיתים המשפיעות על שלושתם בתהליך. לעתים קרובות קיימות בתאים מולקולות מסוימות המקודדות למצב גנטי או למידע בנוגע לאדם הידוע בשם DNA. על רקע פגיעה באלמנטים אלה, התאים בעור מתחילים לתפקד. תאים סרטניים הם תאים חריגים שעדיין אינם בשלים מספיק כדי להיחשב תא מבוגר. לכן השימושים שלהם עוזרים למחצה גם אם היו תקינים.

בשל תאי העור הפגועים, לתאים חריגים אלה יש מוניטין של רבייה מהירה כמעט פי שניים משיעור התא הרגיל. אבל תאים אלה בדרך כלל לא מתים או מתפרקים כמו התאים הנורמליים. הם פשוט ממשיכים להתגודד ובסופו של דבר מונעים מהתאים הנורמליים את מקומם. זוהי ההתחלה של סרטן. לעתים קרובות תאים אלה מצטברים במקום ויוצרים גידול אשר לאחר מכן יכול להיפרד מאמו ולפתוח בסיס נפרד אי שם ובכך להפיץ את התאים הסרטניים בהצלחה.

סוגי סרטן העור:

ישנם בעיקר שני סוגים שונים של סרטן העור:

סרטן הקרטינוציטים עוסק בתאים הבסיסיים והקשקשיים בעור. זהו הסוג השכיח ביותר של סרטן העור על פי הרופא בו סוג הסרטן חרט את שמו מהתאים קרטינוציטים שבהם נוצרים התאים הסרטניים. הסוג השני הוא מלנומה, שהיא סרטן של השכבה הנמוכה ביותר שבה מתרחשות הפיגמנטציות. למרות שסרטן המלנומה נדיר מאוד הוא קטלני יותר מהתאים לשעבר אך ניתן לריפוי אם הוא נלכד בשלביו הראשונים. ישנם גם סוגים נדירים רבים של סרטן עור כגון קרצינומה של תאי Merkel או לימפומה עורית וכו ‘. לרוב מצבי הסרטן יש בעיקר סימפטום בשכבת התאים הקשקשתית העליונה ביותר..

סיבות ותסמינים של סרטן העור:

להלן התסמינים והסיבות העיקריות לסרטן העור.

הגורמים לסרטן העור:

ניתן לתאר את הסיבות השונות לסרטן העור

1. חשיפה לקרינה:

התגובה הגרעינית של הירושימה נגאסאקי דיווחה על הניצולים הגדלים והדאיגים את סרטן העור שהתרבו כל שנייה לאחר שיותר ויותר ניצולים הצטרפו למחנה סרטן העור. הסיבה שגיבשה הרופא מאשימה את הקרינה המגעילה את הסיבה לכך שהתאים סרטניים בעור מתרבים בשני. מאוחר יותר הוכח שחשיפה לסוגים מסוימים של קרינה מדאיגה עלולה לגרום לסרטן העור.

2. כוויות שמש:

אחת הסיבות השכיחות והבולטות לצמיחת סרטן העור היא המקור היחיד לויטמין D שלנו, השמש. למרות שהיא נותנת האור של כדור הארץ, השמש היא המקור לקרני UV בכדור הארץ, סוג של קרינה שעורנו אינו תואם אליה. כתוצאה מכך מתגלות הרבה תופעות לוואי שחלקן הן כתמים כהים בעור, הזדקנות מוקדמת וקמטים של עור צעיר, כוויות שמש והכי חשוב שכל התגובות הללו יוצרות סיכון גבוה לסרטן העור..

מחקרים שנערכו גילו כי תאי העור הלבנים בגופנו בנקודת זמן מסוימת במהלך ילדותנו הורסים את עצמם בחשיפה לשמש. מאוחר יותר בחייהם הבוגרים התאים הפגועים מאוד הופכים סרטניים. אולם הסיכויים לסרטן העור קשורים ישירות להר החשיפה לשמש ולסוג החשיפה לקרינת UV.

3. גנטיקה:

סרטן העור שאינו מלנומה אינו תורשתי. אולם מחקרים אחרונים הראו כי מספר גבוה יותר של סרטן עור שאינו מלנומה מגביר באופן דרסטי את הסיכון לסרטן העור. לאדם עם היסטוריה של סרטן עור קשקש יש סיכוי גבוה פי 2-3 לפתח אותו.

4. שומות:

הנוכחות של שומות המכונה גם nevi דיספלסטי, מעמידה את האדם בסיכון גבוה יותר לסרטן העור. חלק מהשומות הללו נראות חריגות ונוטות להיות גדולות מהרגיל. שומות חריגות אלה נוטות יותר להיות סרטניות.

5. עור בהיר:

סרטן העור יכול להתפתח ללא קשר לפיגמנטציה של העור, אולם אנשים עם עור בהיר מראים סיכוי מוגבר כלפי אותו. לאנשים עם עור בהיר יש פחות פיגמנט ולכן הם רגישים יותר לנזקים הנגרמים כתוצאה מקרינת UV. לכן זה מגדיל את הסיכוי לחלות בסרטן העור, בהשוואה לאלה עם גוון עור כהה יותר.

6. פסוריאזיס:

נמצא כי אנשים הסובלים מפסוריאזיס נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן העור. עם זאת אין זה אומר שכל מקרה של פסוריאזיס עלול להוביל לסרטן העור. הטיפולים המשמשים לפסוריאזיס כמו PUVA (Psoralen Ultraviolet Light Treatment) מגבירים את הרגישות לסרטן העור של מלנומה..

7. זירודרמה פיגמנטוסום:

Xeroderma Pigmentosum היא מחלת עור גנטית נדירה המופיעה מאז הלידה. אולם גרסה של מצב זה של Xeroderma Pigmentosum אינה מופיעה בשנים הראשונות. אנשים הסובלים ממצבים כאלה אינם יכולים לתקן את עורם כאשר הם נחשפים לשמש. לכן עליהם להימנע מחשיפה לשמש ומקורות אור UV אחרים. מכאן שאנשים כאלה נוטים לפתח סרטן עור.

8. מערכת החיסון מוחלשת:

על פי מחקרים שונים שנערכו, ידוע כי אנשים עם מערכת חיסונית חלשה יותר הגבירו את הרגישות לסרטן העור. זה כולל גם אנשים שעוברים השתלת איברים שצריכים ליטול תרופות מדכאות חיסון וגם אלה שנדבקו ב- HIV/איידס. אנשים כאלה צריכים לפנות באופן קבוע לרופא עור כדי לחפש סימפטומים מוקדמים של סרטן העור.

9. כתמי לידה:

כתמי לידה אינם אלא כתמים צבעוניים על העור העלולים להיגרם בגלל גורמים שונים. במינוח הרפואי הוא מכונה ‘נבוס מולדת’. ניתן להגביל את היווצרות כתמי הלידה לשכבה החיצונית או לעיתים לחדור לשכבות העמוקות יותר. כתמי לידה נפוצים כמו סימני תות וכתמי יין פורט הם בעלי הסיכוי הפחות להתפתח לסרטן. אולם כמה כתמי לידה הנוצרים בשכבת העור החיצונית עלולים להתגלות כסרטניים. תאים סרטניים כאלה מוסרים בקלות באמצעות ניתוח.

10. מגע עם כימיקלים:

נמצא כי מגע ממושך עם כימיקלים ספציפיים יכול להתברר כאחד הגורמים לסרטן העור. חלק מהכימיקלים בקטגוריה זו כוללים קריאוטה, פיח, ארסן, זפת פחם, מגרש, שמני פצלים וכמה מוצרי נפט כמו שמן מנוע או שמן מינרלי..

סרטן העור הוא התופעה השכיחה ביותר של סרטן בימים אלה. ישנם סוגים שונים של תסמינים של סרטן העור. אולם תסמינים אלה מאובחנים לעתים קרובות בצורה לא נכונה, מה שמקשה על אנשים אפילו להבין זאת.

סימנים ותסמינים של סרטן העור:

להלן 10 סימנים ותסמינים של סרטן העור אשר מועילים לברר מוקדם את המחלה.

1. קרצינומה של תאי קשקש:

התא הקשקש שהוא האזור העליון ביותר הוא האזור המושפע ביותר בכל הנוגע לסרטן העור. הוא נחשף ישירות לכל הקרינה ולרוב סרטן בשכבות הפנימיות של התא עשוי אפילו למצוא דרך לחשוף את עצמם דרך התאים הקשקשיים העליונים ביותר בשכבה. תאים אלה גורמים לסרטן באיזשהו אזור מסוים, במיוחד אלה שנחשפים לשמש הכי הרבה, למשל הפנים, האוזניים, הידיים או חלק מהחזה, הרגליים אולי לפעמים לגברים ולנשים. התסמינים לכך הם הקרום של האזור הפגוע בו העור הופך לקלקל ומתקלף עם קרום רך כמעט כמו קשקשים של דג. יש גם היווצרות פריחות אדומות קטנות או גושים דמויי גושים המתפשטים על האזור הפגוע.

2. קרצינומה של תאי בסיס:

שכבה זו בדרך כלל מוגנת על ידי רוב השכבות העליונות, שכבת הקשקש אך עדיין ממקדת בעיקר את האזור החשוף לשמש. הקרינה כה חזקה עד שהמדענים אומרים שהיא יכולה לנקב את רוב השכבות העליונות להגיע לשנייה ובכך להשפיע על התאים שם. שלא כמו השכבה העליונה, שכבה זו מציגה נוכחות של בליטות לבנות פניניות שהן דביקות ודונגיות בטבע. יחד עם זה מופיעים הכתמים החומים על העור שהם עשירים בצבע אך קטנים שמשפיעים רק על המקום.

3. מחלת בואן:

מחלת בואן היא סוג אחר של קרצינומה של תאי קשקש המתפשטת החוצה מפני השטח של העור. הם מופיעים ככתמים אדמדמים וקשקשים שיכולים אפילו להראות מראה קרום. אין לטעות במחלת בואן באקזמה, פסוריאזיס, פטרייה או פריחה רגילה. יש לטפל בה מיד לאחר התייעצות עם רופא עור.

4. קרטוזיס אקטיני:

קרטוזיס אקטיני נגרמת עקב חשיפה ממושכת לקרני השמש. אדם הסובל מקרטוזיס אקטיני מפתח גם כתמים קטנים וקשקשים בחלקים שונים של הגוף. כתמים קשקשים אלה נמצאים בעיקר על הראש, הידיים והצוואר. קרטוזיס אקטיני הוא אחד התסמינים המוקדמים של סרטן העור ואסור להיזהר.

5. קרצינומה של תאי מלנומה:

שכבות אלו נוצרות ברמת הקרקע של העור ואם ניתן לטפל בהן כראוי ניתן להפחיתן ולרפא אותן. התסמינים זהים. המראה של נמש חום כמו כתמים שהוא בצבע כהה ויצירת כתמים דמויי גושים הם כמה דוגמאות.

6. Cheilitis אקטינית:

אקטינית צ’יליטיס, הידועה גם בשם שפת האיכר יכולה להפוך למצב טרום סרטני המזוהה על השפתיים התחתונות. הוא מסומן על ידי כתמים קשקשים וגורם לחספוס מתמיד של השפתיים. חלק מהתסמינים השכיחים האחרים המתרחשים במהלך אקטיניק צ’יליטיס הם נוכחות של קווי שפתיים בולטים, נפיחות של השפתיים וגבולות דועכים בין העור לשפתיים. לכן יש לטפל באופן מיידי במצבי עור כאלה.

7. שומה לא טיפוסית:

אלה תסמינים שכיחים נוספים של סרטן העור. יש לטפל בשומות לא טיפוסיות באופן מיידי. אמנם בהופעתם הראשונה, שומות אלו אמנם אינן נראות סרטניות, אך הן יכולות להפוך לאחת לאחר מספר שנים. שומות כאלה נמצאות לרוב באזורי העור החשופים במידה רבה לשמש. שומות לא טיפוסיות בעלות צורה לא סדירה, הן גדולות יחסית ויש להן גבולות דועכים. הם עשויים להיראות מורמים או שטוחים על פני העור.

8. אזור מורם ומבריק:

זוהי תופעה נפוצה מאוד בקרב אנשים. הימצאות אזור מבריק מוגבה הוא אחד התסמינים המוקדמים של סרטן העור. הם עשויים להיראות אדומים, חומים ושחורים או אפילו להראות במראה לבן חלבי. הצבע של אזור מוגבה ומבריק זה תלוי בפיגמנטציה הטבעית של העור. אין להתעלם מהן כשומה רגילה ויש לטפל בהן מיידית. בקר מיד אצל רופא עור כאשר אתה נתקל באזורים מוגבהים ומבריקים אלה על העור שלך.

9. קרן עורית:

קרן עורית מופיעה כגידול בצורת משפך הבולט מבסיס העור האדום. אלה עשויים בדרך כלל מקראטין וישנן צורות מגוונות של קרן עורית על העור. הם משתנים בגודלם או בצורתם ונמצאים בדרך כלל אצל אנשים בעלי עור בהיר יותר. קרן עורית יכולה להתפתח בכל מקום בגוף, כולל צוואר ואף.

10. נקבוביות פתוחות מתמשכות:

אלה הם סימנים נפוצים נוספים לסרטן העור. נקבוביות פתוחות מתמשכות מדממות או יוצרות קרום על פני העור. הם יכולים להופיע בכל מקום בגוף כולל הזרועות, הצוואר, הגב והרגליים. כאשר אתה נתקל בנקבוביות כאלה בעור שלך, הגיע הזמן להתייעץ מיד עם רופא עור טוב. אם לא מטפלים בהם, הנקבוביות הפתוחות המתמשכות הללו יכולות להתפתח לכדי קרצינומה של תאים בסיסיים. סוגים אלה של קרצינומה יכולים להאיץ את התקדמות סרטן העור.