זיהום רעש (קול) – מקורות, סוגים, אפקטים וטיפים להפחתה

זיהום יכול להיות מוגדר בפשטות כדבר שמשבש את הסביבה. הפרעה יכולה להיות מכל סוג שהוא: כימיקלים, קרינה, ראייה ואפילו הפרעה בשקט ובשלווה. האחרון, תורם לזיהום רעש. זיהום רעש יכול להיות מתוכנן כמו כל רעש לא רצוי או צליל מטריד המשבש את הפעילות היומיומית ובתורו פוגע באיכות החיים. בעיות בריאות שונות יכולות לנבוע מחשיפה כרונית לדציבלים גבוהים יותר של צליל. בעיות בריאות אלה כוללות לחץ דם גבוה יותר, בעיות לב וכלי דם המובילות לסיכון מוגבר להתקפי לב. עד כמה שזה לא נראה, השפעות פיזיולוגיות עמוקות עשויות להתרחש גם בשל חשיפה ארוכת טווח לזיהום רעש.

זיהום רעש הוא החשיפה הקבועה לרמות קול גבוהות העלולות לגרום להשפעות שליליות בבני אדם או אורגניזמים חיים אחרים. על פי ארגון הבריאות העולמי, רמות הקול הנמוכות מ- 70 dB אינן גורמות נזק לאורגניזמים החיים, ללא קשר לכמה זמן או עקבי החשיפה היא.

חשיפה לרעש במשך יותר מ -8 שעות לרעש קבוע מעבר ל- 85 dB עלולה להיות מסוכנת. כלומר, אם אתה נמצא במקום במשך 8 שעות ביום בסמיכות לכביש סואן או לכביש מהיר, סביר להניח שאתה חשוף לזיהום רעשי תנועה סביב 85dB. נאמר כי זיהום רעש מתרחש כאשר יש רעש מוגזם או צליל לא נעים הגורם להפרעה זמנית במאזן הטבעי. יצרנו סביבה שפשוט לא יכולה להימלט מרעש. הטלוויזיה שלנו, מטחנת מיקסרים וכו ‘כל אותם גאדג’טים חשמליים גורמים לרעש. הסיבות וההשפעות של זיהום רעש הן רבות. עלינו לעשות את שלנו בכדי להציל את כדור הארץ ואת בני האדם מנזקים נוספים.

כיצד למנוע זיהום רעש

לזיהום רעש אמורות להיות השפעות מזיקות רבות הן על המוח והן על גופנו.

בהתאם לפרמטרים שקבע ארגון הבריאות העולמי (WHO), גבול הצליל העליון המותר בכל סביבה נתונה לא יעלה על 45 dB. בסביבה העירונית, הגבול העליון הזה מופר לעתים קרובות מדי. הגורמים התורמים העיקריים לזיהום רעש נוצרים במקרה: כל סוגי אמצעי התחבורה, התקנה תעשייתית ומוסיקה רועשת.

סיבות ומקורות זיהום רעש:

זיהום רעש נראה וחווה בצורות רבות. חלק מהסיבות והמקורות הם דברים שאנו רואים כל יום וחווים אך בוחרים להתעלם מהם. להלן כמה מהם המפורטים להלן.

1. תיעוש:

מכונות בתעשיות גדולות מייצרות כמות רעש גדולה. מלבד האגזוז, הגנרטור והשחזה הרגילים, הטחנות שאנו מכירים, יש עוד מכשירים רבים שגורמים לזיהום רעש.

2. אירועים:

בחתונות בימים אלה מעסיקים רמקולים גדולים להשמעת מוזיקה. למרות שזה עשוי להיות ‘כיף’ במידה מסוימת, זה בהחלט גורם להפרעות ולזיהום רעש בשכונה. מקומות תפילה, דיסקו או פאבים תורמים גם הם את חלקם לזיהום רעש.

3. כלי רכב:

מיותר לציין שרכבים הם המקור הבא לזיהום רעש. בין אם זה הצפירה או הצליל של כמה כלי רכב ומשתיקתם הוא כאב מוחלט לאוזניים.

4. פעילויות ביתיות:

המכשירים היומיומיים שלך כמו הטלוויזיה, המטחנה, המיקסר וכו ‘גורמים להרבה רעש. כאשר כל הבתים ביישוב מתחילים לעשות זאת, מדובר בעינוי בלבד. זה משפיע על איכות חייך ושל השכונה בחיים שליליים.

5. תכנון עירוני לקוי:

לתכנון עירוני לקוי יש גם תפקיד בתרומה לזיהום רעש. פקק תנועה וצפירה מתמדת, מקומות צפופים, מאבק על שירותים בסיסיים, משפחות גדולות החולקות חללים קטנים הן חלק מהדרכים שבהן רעש יכול לחדור לסביבתנו..

6. אתרי בנייה:

כרייה, בניית מעופפים או תיקון פשוט של הבית מייצרים רעש רב. קידוח הוא תרגיל מעולה. ציוד הבנייה רועש מדי וקשה לסבול אותו.

כל זה למעשה משפיע על איכות חיינו וגורם לא מעט צרות לשכונה שלנו. חלק מהסיבות אינן ניתנות לביטול, כמו צליל המיקסר או הטוחן, ולכן אנו מניחים שהמקורות האחרים הם טבעיים מדי.

סוגי זיהום רעשים:

סוגי זיהום הרעש מסווגים לשלוש באופן כללי.

 • זיהום תעשייתי
 • רעשי תחבורה
 • רעש שכונתי.

1. רעש תעשייתי:

רעש תעשייתי נגרם על ידי כמה דציבלים בעוצמה גבוהה שהם תוצאה של מכונות בתעשייה ומכשירים אחרים כאלה. הרעש נובע משימוש בטחנות, במכונות תעשייתיות כבדות ואפילו במאווררי הפליטה הקטנים הפועלים לאורך זמן. רעש ממסרים מכניים ומקדחים פנאומטיים בלתי נסבל וצורת הזיהום האולטימטיבית לציבור ולשכונה. זהו גורם אחד לזיהום רעש.

2. רעש תחבורה:

אנחנו לא באמת צריכים להגיד לך את זה. רעשי תחבורה פשוט בלתי נמנעים. הפקקים גורמים לרעשי רכב ניכרים וצפירת הרכבים הרבים בקהל אינם אלא מטרד טהור. בין אם זה כביש, רכבת או כלי טיס, הרעש שלהם תורם במידה ניכרת לזיהום רעש. קשה לשלוט בטרקטורים ובצלילי רכב כבדים אחר הצליל שלהם.

3. רעש שכונתי:

גאדג’טים, מכשירי חשמל כמו הטוחן והמיקסר הם התורמים העיקריים לזיהום רעש. רמקולים רועשים בשם חתונה, מפלגות פוליטיות ואירועים אחרים כאלה דורשים כמות ניכרת של זיהום רעש. בטווח הארוך הם מתקשים לשאת בעיות בריאותיות של בני אדם.

ולא! בני אדם הם לא היחידים שמושפעים. גם בעלי חיים ימיים סובלים מהפרעה במחזור שלהם. על חלק מהסוגים האלה של זיהום רעש לא ניתן באמת לשלוט וקורא דרכים אחרות שנוכל לדאוג לעצמנו.

המכון ההודי לאוטו-רינו לרינגולוגיה, צ’נאי דיווח כי הגדלת הזיהום התעשייתי פוגעת ביכולת השמיעה של לפחות 20%.

עובדים בתעשיית הפלדה, שעובדים קרוב למפוחים תעשייתיים כבדים חשופים ל- 112dB במשך שמונה שעות סובלים מזיהום תעסוקתי. זה סימן רע.

השפעות זיהום רעש:

אנו בני האדם אינם היחידים הסובלים. אלפי מקדחות נפט, סונארים, מכשירי סקר סיסמיים, כלי טיול חופים וספינות ספינות נראות כיום בעיקר בין מימינו. זהו גורם חמור לזיהום רעש לחיים הימיים. לווייתנים הם מהמושפעים מכולם ומכיוון ששמיעתם מסייעת להם להתמצא, להאכיל ולתקשר. זיהום רעש מפריע אם כן למיני מים כמו לווייתנים ודולפינים הרגלי האכלה, דפוסי רבייה ונתיבי הגירה, ואף יכול לגרום לשטפי דם ומוות. בעלי חיים יבשתיים מושפעים גם מזיהום רעש בצורה של תנועה, חזיזים וכו ‘, וציפורים מושפעות במיוחד מהתנועה האווירית המוגברת..

תסתכל על ההשפעות של זיהום רעש על בני אדם.

1. זיהום רעש בבני אדם מוביל

 • התכווצות כלי דם
 • עושה עור חיוור
 • אדרנלין מוגזם בזרם הדם, האחראי ללחץ דם גבוה.
 • ידוע שקולות בוערים גורמים למצוקה נפשית
 • התקפי לב, בעיות נוירולוגיות, מומים מולדים והפלה

2. זה גם גורם להתכווצות שרירים שיכולה להוביל להתמוטטות עצבים, מתח וכו ‘

3. תגובות הלוואי משולבות בשינוי בתכולת ההורמונים בדם, אשר בתורו יגדיל את פעימות הלב, התכווצות כלי הדם, דליפות עיכול והרחבת אישון העין..

4. יש לו פוטנציאל להשפיע על חיי היומיום שלך. זיהום רעש עלול לגרום לפגיעה בלב, במוח, בכליות, בכבד ועלול לגרום להפרעות רגשיות.

5. הגורם המיידי והכרוני ביותר לרעש הוא פגיעה בשמיעה שתשפיע ותפחית את יכולתה של מערכת השמיעה. חשיפה ממושכת לרעש של תבנית תדר מסוימת תוביל לפגיעה כרונית באוזן הפנימית.

6. רעש אימפולסיבי עלול לגרום להפרעות פסיכולוגיות ופתולוגיות

7. צליל אולטרא סאונד יכול להשפיע על מערכת העיכול, הנשימה, הלב וכלי הדם והתעלות למחצה עגולות של האוזן הפנימית.

8. המוח מושפע לרעה מרעש חזק ופתאומי של מטוסים ומטוסים. אנשים סובלים ממחלה פסיכיאטרית.

9. דיווחים אחרונים הראו כיצד הדם מעובה על ידי רעש מוגזם.

10. המערכת האופטית של בני אדם מושפעת גם מזיהום רעש. זיהום רעש חמור גורם:

 • הרחבת אישונים
 • פגיעה בראיית לילה ו
 • ירידה בקצב תפיסת הצבעים

כיצד להפחית ולשלוט בזיהום רעשים:

שליטה בזיהום רעשים היא אפשרות. אם לא לגמרי, בכל זאת אפשר לשלוט בהשפעתו עלינו. תסתכל איך אתה יכול לתרום.

 1. בראש ובראשונה מדובר במודעות בקרב אנשים ותעשיות.
 2. לאחר מכן, יש לאכוף על פי חוק שיטות כגון הקמת מחסומי רעש בתעשיות קטנות וגדולות לסגירת מכונות לייצור רעש..
 3. שילוב שינויים מסוימים בעיצוב כלי רכב כמו עיצוב צמיגים משופר, שינויים הנדסיים במנועי כלי רכב, המאפשרים לכלי רכב כבדים לנסוע בנתיבים שלהם בזמנים בהם הכבישים פחות עמוסים.
 4. יש להקפיד על עידוד השימוש במשתיקי קול וכו ‘.
 5. יצירת חגורות ירוקות באמצעות מטע של עצים בכמויות גדולות סביב אזורי תעשייה תסייע בבדיקת זיהום אוויר כמו גם רעש שכן עצים משמשים ככרית לספיגת רעש.
 6. יש לאפשר ל- D.J לשחק רק בזמן מסוים קבוע בשכונת מגורים על מנת למנוע אי נוחות של אנשים.
 7. צעירים אוהבים לעתים קרובות לנגן מוזיקה רועשת בבתים ובמכוניות. יש להימנע מכך באמצעות בדיקות וקנסות. הורים צריכים ללמד ילדים לכבד את הפרטיות ואת שלום השכנים.
 8. יש להעביר את הערים בצורה שיטתית ומתוכננת. יש לנתק את אזורי המגורים מאזורי התעשייה והתחבורה. צריך להיות פער של עשרים מטרים לפחות בין אזורי המגורים לכביש הראשי. אזור ההפרדה של 20 מטר זה צריך להיות נטוע בעובי.
 9. צדקה מתחילה בבית שלך, יש הרבה דברים שאתה יכול לעשות ממש בבית כדי להביא לשליטה על זיהום הרעש. כבה את האלקטרוניקה שלך כאשר הם אינם בשימוש. כמו כן, אל תשמור על מוצרי האלקטרוניקה שלך כמו טלוויזיה ומחשב בכוננות.
 10. אתה יכול לדכא את הצליל שנוצר ממכשירי הטלוויזיה וממערכות המוסיקה שלך במידה רבה באמצעות שטיחים, כריות, שטיחים ווילונות.
 11. אם אתה מתגורר באזור ליד הכביש הראשי, אחת הדרכים הפשוטות והטובות ביותר יכולה להיות שימוש באטמי אוזניים.
 12. כדי להימנע מההשפעות השליליות של רעש אתה יכול להתחיל לתרגל מדיטציה סדירה, פראניאמה ויסאנות יוגה. זה מוביל להפרעה של משכנות בשלווה נפשית ושינה טובה יותר.

למרות שיהיה קשה לרסן את זיהום הרעש לחלוטין, ניתן לבצע מספר צעדים כדי להפחית את עוצמתו. להלן מספר אמצעי מניעה.

 1. בקרת מקור: המשמעות היא שינוי מקור כגון טיפול אקוסטי במשטח המכונה, שינויי עיצוב, הגבלת זמני פעולה וכו ‘
 2. שִׁמוּן: שימון נכון יפחית רעש מהמכונה.
 3. איסור לצפור יהיה צעד אידיאלי קדימה.

לאט לאט, אנו יכולים לתרום לרעש מופחת מסביב. כל תרומה שלנו לתחום תהיה צעד קטן קדימה לחולל שינוי חיובי. בעלי חיים וציפורים נמצאים באותה מידה בסיכון לזיהום רעש. זיהום רעש גורם להשפעות ואמצעי בקרה פורטו כדי לגרום לך להיות מודע ולהאיר את מצב העולם. למרות שכולנו לומדים את זה בבית הספר כחלק מלימודי איכות הסביבה, נצטרך באמת לראות שאנחנו מכניסים את הדאגה למטרה מעשית ולשיפור.