גורמים וטיפול בנשירת שיער סבוריאית דרמטיטיס!

תרופות ביתיות לדרמטיטיס סבורי

האם אתה מודאג מהכתמים הקלקולים, השומניים והאדומים בקרקפת או בפנים שלך? הידעת שאלו יכולים להיות סימפטומים של מצב עור כרוני הנקרא סבוריאה דרמטיטיס? כן! יחד עם כל התסמינים הנ”ל, דרמטיטיס סבורית יכולה לגרום גם לנשירת שיער.

עודף ייצור שמן על ידי בלוטות החלב עלול לגרום לקשקשים בקרקפת ולפעמים גם בחלקים של הפנים שלך. גירוד מתמיד ושריטה בחלקים מתקלפים אלה של הקרקפת גורמים לנשירת שיער אצל אנשים רבים הסובלים ממצב זה.

תן לנו ללמוד עוד על הקשר בין דרמטיטיס סבורית, נשירת שיער וכיצד ניתן לטפל ביעילות.

תוכן העניינים:

 1. מהי דרמטיטיס סבורית & הסיבות שלה?
 2. האם זה יכול לגרום לנשירת שיער, וכיצד?
 3. האם נשירת שיער נגרמת כתוצאה מדלקת עור סבורית לצמיתות?
 4. כיצד מטפלים בסבוריאה דרמטיטיס?
 5. האם השיער שלי יגדל בחזרה?

1. מהי דרמטיטיס סבורית & הסיבות שלה?

מצב עור דלקתי כרוני שכיח נקרא דרמטיטיס Seborrheic וכתוצאה מכך אדמומיות וגרד יחד עם כתמים קשקשים. עם זאת, לא ידוע על סיבות ספציפיות שיכולות להצביע על הגורם למצב עור זה. חלק מהסיבות לכך שהרופאים סבורים כי התוצאה של דלקת עור סבורית היא:

 • ייצור יתר של חלב בקרקפת שלך הוא אחת הסיבות העיקריות לתסמינים של מצב עור זה.
 • גם הגנטיקה משחקת תפקיד.
 • הפרעות במערכת החיסון שלך.
 • שינויים הורמונליים חריגים.
 • אנשים הסובלים מבעיות בריאות כמו HIV ופרקינסון מורגשים מאוד ללקות במצב העור הזה.
 • חום, חשיפה מוגזמת לקרני השמש וטיפול מקומי באגרסיביות עלולים להתלקח בסימפטומים של דלקת עור סבורית..

2. האם זה יכול לגרום לנשירת שיער, וכיצד?

למרות שאינה תופעת לוואי קבועה, דרמטיטיס סבורית יכולה לגרום לנשירת שיער זמנית. מלסזיה היא שמרים המשגשגת מיצור עודף של חלב, וכתוצאה מכך דלקת בקרקפת. זה הופך להיות מאתגר לצמיחת השיער כאשר השמרים מתרבים ללא שליטה.

התקלפות, גירוד ואדמומיות של העור נמצאים כביטוי לדלקת זו. גירוד מתמשך בקרקפת הדלקתית שלך וכתוצאה מכך גירוד עלול לגרום נזק לזקיקי השיער שלך, וכתוצאה מכך נשירת שיער (1).

3. האם נשירת שיער נגרמת עקב דרמטיטיס Seborrheic לצמיתות?

 • אם אתה מאבד שיער וחושב שסבוריאה דרמטיטיס היא הסיבה לכך, אל תדאג. נשירת השיער במצב זה אינה קבועה, ועם טיפול הולם שיערך יגדל בסופו של דבר.
 • מכיוון שדלקת היא הגורם לשורש דלקת עור סבורית, ברגע שתטפל בה ותשלוט בדחף לגרד, צמיחת שיערך תחזור לקדמותה.
 • לפעמים התקרחות אנדרוגנית היא מחלה בקרקפת הקיימת במקביל לדלקת עור סבורית שיכולה לגרום לנשירת שיער יחד עם הצטלקות משמעותית.
 • ההתלקחויות הנגרמות כתוצאה ממצב עור זה משפיעות על מבוגרים לאורך כל חייהם. ובכל זאת, תינוקות חוזרים ממנה לפעמים גם ללא טיפול.

4. כיצד מטפלים בדרמטיטיס סבורי?

להלן רשימת טיפולים המתאימים ביותר לטיפול בסימפטומים הנגרמים כתוצאה מדלקת עור סבורית במהלך התלקחות. אחת או שילוב של אפשרויות טיפול אלה עשויות להתאים לך ביותר. בואו נסתכל:

 1. טיפולים OTC
 2. טיפולי מרשם

טיפולים OTC:

ישנם מספר שמפו תרופתי הקיים בשוק המיועדים במיוחד לטיפול בדלקת עור סבורית.

טיפולי ה- OTC העיקריים לדלקת עור סבורית בקרקפת הם שמפו תרופתי המיועד לטיפול בקשקשים. מומלץ להשתמש בשמפו אלה למשך מספר שבועות מכיוון ששימוש רציף עלול להזיק יותר מתועלת.

1. אבץ פיריטהיון:

המאפיינים האנטיבקטריאליים, אנטי פטרייתיים ומיקרוביאלית של אבץ פירינתון, הידוע בכינויו אבץ פיריתיון, מטפלים ביעילות במצבי עור רבים יחד עם דרמטיטיס סבורית..

נגזר מהיסוד הכימי אבץ, הוא נמצא בשימוש עממי במוצרי יופי רבים. הוא שולט על צמיחת הקשקשים על ידי הפחתת גידול השמרים בקרקפת (2).

 • שטיפת פנים עם מרכיב זה מפחיתה את הסימפטומים של דלקת עור סבורית, כגון גירוד ואדמומיות. זה גם הופך את העור שלך ללא שומן.
 • מריחת שכבה דקה של קרם על האזור הפגוע בעזרת פיריטוניון אבץ מסייעת בטיפול בכתמים המחוספסים והקשקשים בקרקפת שלך..
2. חומצה סליצילית:

למרות שיש צורך במחקרים נוספים שיוכיחו את יעילותה של חומצה סליצילית בטיפול בדרמטיטיס סבורי בהשוואה למרכיבים רבים אחרים. לחומצה סליצילית יש תכונות שעוזרות לקלף בעדינות את הקרקפת ולהסיר תאי עור מתים.

חיסול תאי העור המתים מסייע בהפחתת קשקשים הנגרמים כתוצאה ממצב עור זה. מוצרי שוק רבים מכילים את המרכיב העיקרי כחומצה סליצילית, המסייעת בניקוי והרגעת הקרקפת שלך (3).

3. קטוקונזול:

קטוקונזול היא תרופה המשמשת בקרמים רבים המעניקה לך למעשה הקלה מהתלקחויות הנגרמות כתוצאה מדלקת עור סבורית בגוף ובפנים. הסוכנים נגד פטריות בתרופה זו מסייעים להילחם בשמרים הקיימים בעור המהווים את הגורם העיקרי למצב עור זה.

יחד עם מתן הקלה מתסמיני סבוריאה דרמטיטיס, הוא גם משפר את צמיחת שיער מחדש על פי עדויות אנקדוטיות (4). הוכח כי שימוש בשמפו עם 2 אחוז קטוקונזול מונע הישנות של תסמינים רבים של דלקת עור סבורית (5).

למרות שקורטיקוסטרואידים מקומיים ומעכבי קלצינורין בעלי תכונות אנטי דלקתיות יכולים להועיל, יש להשתמש בהם רק למשך זמן קצר, אשר עלולים לגרום לתופעות לוואי חמורות..

4. סלניום סולפיד:

סלניום גופרתי משמש לעתים קרובות בשמפו תרופתי להפחתת זיהום הקרקפת הנגרם כתוצאה ממצבים כמו דרמטיטיס סבורית. הוא עוזר להפחית את הקילוף והגירוי ולשלוט בקשקשים עם השפעתו נגד מלזיה, שהיא השמרים, שנמצאה כגורם למצב עור זה (6). הוא משמש כתרופה אנטי-זיהומית למצב העור שלך. אחת מתופעות הלוואי של שימוש בחומר זה היא שמנוניות מוגזמת.

טיפולי מרשם:

טיפול מרשם הוא הדרך ללכת אם התרופות הטבעיות ושמפו התרופתי לא נותנים לך את ההקלה שאתה צריך. טיפולי המרשם הרווחים הקיימים לדלקת עור סבורית הם:

1. תרופה נגד פטריות:

טיפול אוראלי נגד פטריות הוא האפשרות שהרופא שלך יכול להציע לטיפול בקרקפת סבוריאה דרמטיטיס עם נשירת שיער כאשר אף אחד מהטיפול המקומי אינו פועל. לתרופות אלו ישנן תופעות לוואי רבות, ולכן הן בדרך כלל נקבעות כמוצא אחרון. חלק מהטיפולים הפהיים שנקבעו הם:

 • איטרקונזול.
 • טרבינאפין.
 • פלוקונזול.
 • קטוקונזול.
 • פרמיקונאזול.
 • פרדניזון.
 • איזוטרטינואין.
 • טיפול במינרלים הומיאופתים.
2. קרמים, ג’לים ושמפו נגד פטריות:

הרופא שלך עשוי לרשום מוצר עם Ciclopirox, Ketoconazole, למקרה חמור של דלקת עור סבורית, לפי המתאים לך ביותר. מרכיבים אלה זמינים בצורה של קרם, ג’ל ושמפו נגד פטריות. אבל אם אתה רוצה לראות שיפור במצב העור שלך, הקפד להשתמש במוצר במשך כל התקופה שנקבעה.

הקפד להתקשר לרופא אם יש לך כאבים, אדמומיות, גירוי או צריבה קשה באזורים החלים. אל תתנו למוצר להיכנס לפה, לאף או לעיניים.

3. קרמים, משחות או שמפו לקורטיקוסטרואידים:

גירוד ונפיחות הם הדרך שבה הגוף שלך מגיב כאשר הוא מייצר כימיקלים מסוימים הנקראים פרוסטגלנדינים ולוקוטריאנים. רופאים רושמים קורטיקוסטרואידים, המסייעים בהפחתת ייצור הכימיקלים הללו. מוצרים אלה זמינים בצורה של קצף, ג’ל, משחה, קרם, תחליב.

הפחתת הדלקת היא המפתח לטיפול במצבי עור כמו דלקת עור סבורית, וקורטיקוסטרואיד שנקבע על ידי הרופא בכל צורה שתעזור.

זה גם עוזר לאזור הפגוע שלך להחלים היטב, ונותן סיכוי לשיער שלך לצמוח מחדש. למרות שמוצרים אלה יעילים, הם עלולים לגרום לדילול העור אם תשתמש בו יותר משבוע -שבועיים בכל פעם.

5. האם השיער שלי יצמח מחדש?

האם חווית נשירת שיער עם דלקת עור סבורית? האם אתה מודאג אם הוא יגדל בחזרה? בין אם זה גידול פטרייתי או גירוד מוגזם; מצב עור זה עלול לגרום לנשירת שיער אצל אנשים מסוימים. אבל החדשות הטובות הן שזה זמני בלבד.

מתח, מזג אוויר קר ויבש, חוסר איזון הורמונלי הם חלק מהסיבות שעשויות להגביר את הסיכוי להתלקחות דרמטיטיס סבורית..

ברגע שאתה מטפל בדלקת הגורמת לדלקת עור סבורית, ואין חשק לגרד את הגירוד. ולכן, שיערך יגדל בסופו של דבר.

נשירת שיער בדלקת עור סבורית מתרחשת רק במקרים ספורדיים וחמורים והיא הפיכה עם אפשרויות הטיפול המוזכרות במאמר זה. שמפו רפואי ואפשרויות טיפול OTC יעילות ביותר בהפחתת הסימפטומים של מצב עור זה. אך אם המצב עדיין מתמשך, עדיף לדון עם רופא באפשרויות טיפול נוספות.

שאלות נפוצות:

1. האם גירוד מגביר את הזיהום בדלקת עור סבורית?

שמפו נגד פטריות עוזר להקל על התסמינים אם הקרקפת שלך מושפעת מדלקת עור סבורית. בינתיים, הקפד לא לגרד ולבחור את האזור המושפע מכיוון שהוא עלול להגביר את הזיהום ולהעצים את המצב.

2. כמה זמן לוקח להתאוששות נשירת שיער סבוריאית דרמטיטיס?

נשירת שיער מדלקת עור סבורית יכולה להיות הפיכה לאחר השלמת תהליך הטיפול להפחתת הדלקת, שהיא הסיבה השורשית. בעזרת טיפול מרשם או OTC ושליטה על דחף הגירוד, הוא יטפל בגורם השורש של סבוריאה, שתחזיר את צמיחת השיער.

3. אילו אמצעי זהירות יש לנקוט כדי להאיץ צמיחה מחודשת של נשירת שיער בסבוריאה?

מומלץ למרוח מראש שמנים ומשחות אם יש לך שכבה עבה של פתיתים. אלה עשויים להגביל את הטיפול להגיע לקרקפת ומכאן יישום שמנים. זכור, דרמטיטיס סבורית גורמת לנשירת שיער רק במקרים חמורים; לכן טיפול מוקדם ככל האפשר במצב העור הזה הוא המפתח למניעת נשירת שיער.