19 תרבות ויפים של ביהאר.

הודו היא מדינה של תרבויות, דתות ואמונות מגוונות. ההיסטוריה והתרבות האינטגרלית של ביהאר כוללות ירידים ופסטיבלים רבים המייצגים את היופי והתרבות של המקום. לכל מדינה בהודו יש תרבות ייחודית משלה, ופסטיבלי ביהאר כוללים ייצוג משתנה להפליא. למרות שפסטיבלי ביהאר משלבים מספר פסטיבלים כמו הולי, דורגה פוג’ה וכו ‘, הבולט המזוהה באופן ייחודי עם ביהאר הוא צ’אט פוג’ה.

הבה נעבור על מאמר זה לכמה מפסטיבלי הביהאר הבולטים מארץ הביהאריס. המשך לקרוא כדי לדעת יותר!

הירידים והפסטיבלים המפורסמים ביותר של ביהאר:

פסטיבלים מפגישים קהילות המשקפות גיוון ומביאות התלהבות לחייכם השגרתיים. אנו מציגים בפניכם את פסטיבלי ביהאר המייצגים את נשמת המדינה במלוא תוססתה. מדינה כבולה תרבותית זו מציינת את חגיגותיה בחגים, בצומים ובשירי עם מתנגנים.

1. צ’אט פוג’ה:

צ'אט פוג'ה בביהאר

ביהאר היא המדינה שעולה לך לראש כשאתה שומע את פסטיבל צ’אט פוג’ה והוא אחד הפסטיבלים המפורסמים של המדינה. הוא מתרחש שישה ימים לאחר דיוואלי והוא מוקדש לאל השמש. האדם המתבונן בח’ת ‘, הנקרא גם פרוואטי, צום משחר עד בין ערביים במהלך הפסטיבל ולאחר מכן מסיים אותו בצריכת ממתקים. הצום נמשך ארבעה ימים ומסתיים בפוג’ה לפני הזריחה בנהר. תוכל לצפות במסירות נפש אמיתית כשתצפה באלפי חסידים בנהר.

אטרקציה מרכזית: נשים שעושות אמבטיות קדושות בנהר, צוםות ומציעות ארגה הן חלק מהאטרקציות המרכזיות של הפסטיבל הזה.

מתי: נוֹבֶמבֶּר.

איפה: בכל רחבי ביהאר.

משך הפסטיבל: ארבעה ימים.

2. סמה צ’אקבה:

הפסטיבל העממי של ביהאר של סאמה צ'אקבה

סאמה-צ’קבה היא חגיגה של נדידת הציפורים מהרי ההימלאיה לעבר המישורים במהלך החורף. זה מסמן גם את מערכת היחסים בין אח-אחות כשהציפורים הצבעוניות נודדות לעבר ארץ מיטילה. סמה וצ’אקבה הם זוג הציפורים שהתקבלו בברכה במהלך הפסטיבל הזה. ילדות קטנות מקשטות את אלילי הציפורים יפה ומתחילות את החגיגות. החגיגות מסתיימות עם רצון חזרת הציפור הזו בשנה שלאחר מכן לאחר סרטון של הסאמה.

אטרקציה מרכזית: אנשים שרים מנגינות קונבנציונאליות, משמיעים טקסים מסוימים, ולבסוף, נשים צעירות טובלות באלילי סאמה צ’אקבה בנהר.

מתי: נוֹבֶמבֶּר.

איפה: אזור מיתילה.

משך הפסטיבל: תשעה ימים.

3. שרווני מלה:

פסטיבל הביהאר המסורתי של Shravani Mela

כפי שהשם מרמז, Shravani Mela נחגג בחודש Shravan והוא טקס בן חודש. טקס זה מקשר בין העיירות Deogarh ו- Sutanganj לאורך מסלול באורך 108 ק”מ. קנוואריאס הוא השם שניתן לחסידים שלוקחים חלק בטקס זה. ראשית, הם אוספים מים מהגטים הקדושים בסולטנגאנג ‘לבושים בבגדים בצבע זעפרן. לאחר מכן, החסידים רוחצים את הלינגה הקדושה של שיווה לאחר שהלכו ברגל היחפה באורך 108 ק”מ. אנשים מכל רחבי הארץ מגיעים להשתתף בפסטיבל זה.

אטרקציה מרכזית: עירוי של חסידים מכל רחבי הארץ לחגוג את הפסטיבל הקדוש הזה.

מתי: יולי אוגוסט.

איפה: מקדש באבא באדיאנאת.

משך הפסטיבל: חודש אחד.

4. יריד בקר בקר Sonepur:

יריד בקר בקר סונפור

המיתולוגיה והפולקלור העתיק הוא שורש יריד הבקר של סונפור של ביהאר. הוא מתרחש בסונפור בביהאר והוא יריד הבקר הנרחב ביותר באסיה. בקר בית כמו פילים, גמלים, כבשים וציפורים מובאים מרחבי הארץ ונמכרים ביריד זה. פורנימה הראשונה מיד אחרי פסטיבל דיוואלי הוא היום בו מתקיים יריד הבקר הזה. הוא מושך אליו תיירים שונים ברחבי העולם, ויש בו גם מופעי קסמים, ריקודי עם ודוכנים שמוכרים עבודות יד וחפצי יד..

אטרקציה מרכזית: מכירת בקר ביתי כמו פילים, גמלים, כבשים וציפורים. יש לה גם דוכנים שמוכרים נורות יד ועבודות יד.

מתי: נובמבר ודצמבר.

איפה: סונפור.

משך הפסטיבל: שְׁבוּעַיִם.

5. Makar Sankranti Mela:

פסטיבל הקציר של Makar Sankranti Mela של ביהאר

Makar Sankranti Mela נחגג בהתלהבות רבה במהלך חודש ינואר בעיר ראג’יר בביהאר. החסידים טובלים במים הקדושים לאחר שהם מציעים פרחים לאלוהות. בשפה המקומית מכונה מקר סאנקראנטי גם סאקראט או חיצ’די. במהלך חגיגת מלה זו, מכינים מעדנים עונתיים כמו מסקה, טילווה, מסקה, ותחרויות טיסת עפיפונים בקנה מידה קטן מתקיימות ברחבי המדינה..

אטרקציה מרכזית: אנשים מתרחצים במים הקדושים. הטסת עפיפונים היא גם אטרקציה מרכזית של מלה זו.

מתי: יָנוּאָר.

איפה: ראג’יר, גבעות מנדאר.

משך הפסטיבל: יומיים.

6. פסטיבל Jitiya/ Jivitputrika:

Jitiya או Jivitaputrika נחגג מהיום השביעי עד התשיעי של ירח קרישנה-פקה בחודש אשווין והוא פסטיבל הינדי בן שלושה ימים. זהו פסטיבל שנחגג על ידי אמהות שצמות ללא מים לרווחת ילדיהן במדינות ביהאר, ג’ארקהאנד ו- UP, בה מדוברות בעיקר שפות בוג’פורי, מגאדהי ומאיטילי. בפסטיבל בן שלושה ימים, היום הראשון הוא נחאי-חי, שבו אמהות אוכלות אוכל שהוכן עם מלח ורוד וג’י. היום השני הוא ח’ור-ג’יטיה כשאמהות צמות בלי לשתות מים, היום השלישי הוא פארנה, שם אימהות שוברות את צום שלהן באכילת מעדנים שונים..

אטרקציה מרכזית: נשים שרות שונות בשעות הצום.

מתי: ספטמבר אוקטובר.

איפה: בכל רחבי המדינה.

משך הפסטיבל: שלושה ימים.

7. פיטרפקשה מלה:

פיטרפקשה מלה גאיה

Pitrapaksha Mela מתנהל בספטמבר בעיר גאיה. אנשים מכל חלקי הארץ מבצעים את טקס השרדה כדי לעבוד את אבותיהם ביריד זה. טקס השרדהא נערך על ידי הגייאליות, צאצאי המגהה ברהמנים.

הוא האמין כי הוא מביא גאולה לנפש שהסתלקה ומהווה חלק בלתי נפרד מהתרבות ההינדית, והוא האמין כי בודהה ביצע את הפינדאן הראשון בגאיה..

אטרקציה מרכזית: טקס שרדהא לסגידה לאבות אבותיו.

מתי: סֶפּטֶמבֶּר.

איפה: גאיה.

משך הפסטיבל: 15 ימים.

8. רג’יר מהוצב:

פסטיבל מדינת Rajgir Mahotsav bihar

בירת אימפריית מגאדהאן בביהאר, העיר ראג’יר, מקיימת קשר ארוך עם בודהה ומאהווירה, מה שהופך אותה לקדושה הן לג’יינים והן לבודהיסטים. בעבר נקרא Rajgir Nritya Mahotsav, זהו אירוע בן שלושה ימים שחוגג צורות שונות של מחול ומוזיקה כגון מסירות נפש, אופרה, פולק, בלט וכו ‘. הוא מתקיים מדי שנה על ידי מחלקת התיירות של ביהאר עם הנהלת מחוז נלנדה. ישנן מספר תחרויות המתקיימות במאהוצב זה המושכות תיירים מכל רחבי העולם וכמה מקומיים.

אטרקציה מרכזית: מרוץ טונגה, תחרויות מירוץ לחימה, תחרויות מהנדי, מזון פלאזה, גראשמרי מלה, מהילה אוצב מושכים תיירים ומקומיים כאחד.

מתי: אוֹקְטוֹבֶּר.

איפה: ראג’יר.

משך הפסטיבל: שלושה ימים.

9. ביהולה:

ביהאר הפסטיבל המסורתי של ביהולה

רובע בהאגאלפור של ביהאר הוא האזור בו נחגג בולט פסטיבל ביהולה. ישנם מיתוסים שונים הקשורים לפסטיבל זה, והוא מפורסם למדי במזרח ביהר. בכל שנה במהלך אוגוסט, הפסטיבל הזה נחגג כדי להגן על משפחותיהם על ידי תפילה לאלה מאנסה. פסטיבל זה הוא גם מקום לאמנות מנג’ושה, אחת מצורות האמנות העממיות היפות של המדינה.

אטרקציה מרכזית: תצוגת אומנות המנג’ושה המבריקה.

מתי: אוגוסט.

איפה: בהגלפור, ביהר המזרחי.

משך הפסטיבל: יום אחד.

10. בודהה ג’יאנטי:

בודהה ג'יאנטי בודה גאיה

הוא האמין כי הבודהה ג’יאנטי הוא היום בו בודהה נולד, נאור ונפטר בבאיסח פורנימה, אותו יום ירח מלא, שבדרך כלל מגיע בחודש מאי. לכן יום זה נחגג כחג הבודהה ג’יאנטי, שנצפה בעיקר בעיירות ראג’יר ובודה גאיה. בנוסף, נציגים ממנזרים בודהיסטים שונים מתפללים מתחת לעץ הבודהי והופכים את כל זה למיוחד.

אטרקציה מרכזית: נציגי מנזרים שונים מתפללים מתחת לעץ הבודהי.

מתי: מאי.

איפה: בודה גאיה, ראג’יר.

משך הפסטיבל: יום אחד.

11. Jur Sital:

Jur Sital היא חגיגת היום הראשון של השנה החדשה Maithili. הוא נחגג באזור מיטילה בהודו על ידי המאיתיליס, הנקרא גם Niryana mesh Sankranthi. במהלך חגיגה זו, אנשי מיטילה נותנים לצ’ולה רני או לכיריים את המנוחה הנדרשת וצורכים את האוכל שהוכן ליום הקודם. יתר על כן, זקני הבית אוגרים מים בסירים העפר למשך הלילה ושופכים את המים למחרת על ראשי בני המשפחה. אנשי האזור נהנים מעוף עפיפונים ומנצחים את החום על ידי משחק הולי עם הסחף מגופי המים.

אטרקציה מרכזית: אנשי אזור מיתילה משחקים את הולי עם הסחף מגופי המים כדי לנצח את החום.

מתי: אַפּרִיל.

איפה: אזור מיטילה.

משך הפסטיבל: יום אחד.

12. מלמאס מלה:

הפסטיבל המפורסם של מלאמס מלה של ביהאר

מלמאס מלה הוא אחד מהירידים הגדולים והמשמעותיים בהודו בהשתתפות מקומיים ותיירים מכל רחבי הארץ המאורגנים בראג’יר. בפסטיבל זה מאלמס, הידוע גם בשם אדהימאס, הוא האמין ש -33 האלים והאלות של התרבות ההינדית שוכנים באזור ראג’יר. לכן חסידים מנחים תפילות ומנחות במשך כל החודש המציינים את חשיבותה הדתית של התקופה. יתר על כן, חסידים מכל רחצה שוטפים את חטאיהם על ידי טבילה במעיין החם ועושים כבוד לארץ הקדושה של ראג’יר במהלך מלמה מלמה..

אטרקציה מרכזית: חנויות שונות לפי קבוצות לעזרה עצמית, תיאטראות, מספר טרמפים לילדים.

מתי: אדימות.

איפה: ראג’יר.

משך הפסטיבל: חודש אחד.

13. פסטיבל צ’אורצ’אן:

צ’אורצ’אן או צ’אוטצ’נדרה הוא פסטיבל בו סוגדים לירח בהתלהבות במיתילה. התרבות של מיטילה מקדמת את שמירת הטבע במשך מאות שנים. בין אם זו הפולחן לירח בצ’אורצ’אן או חוק הפולחן לשמש בח’ת ‘, רוב פסטיבלי מיטילה קשורים לטבע. פסטיבל צ’אורצ’אן נחגג ביום גאנש צ’אטורי במת’ילה, והוא נקרא גם בהאוטצ’נדרה במקומות רבים. נשים בדרך כלל צמות במהלך היום וסוגדות לירח עם Ganeshji בערב.

אטרקציה מרכזית: אנשי מיטילה מקשטים את בתיהם יפה לפסטיבל הזה.

מתי: אוגוסט.

איפה: מיטילה.

משך הפסטיבל: יום אחד.

14. פסטיבל כרם:

פסטיבל קאראם בביהאר

פסטיבל קאראם נחגג במהלך אוגוסט וספטמבר או בחודש בהאדרה ההינדי ביום ה -11 לירח מלא. תושבי הכפר הצעירים סוגדים לאל כראם כשהם מציעים פירות, פרחים ועץ שהובאו מהג’ונגל. קהילות שבטיות רבות, כגון בייגה, אוראון, בינג’ווארי, מונדה, מג’וואר, הו, קורטה, קורבה וכו ‘, ברחבי ביהאר חוגגות את הפסטיבל הזה מכיוון שהוא קדוש עבורן.

אטרקציה מרכזית: נשים רוקדות לצלילי שירי עם לאורך כל הלילה.

מתי: אוגוסט ספטמבר.

איפה: אזורי השבט של ביהאר.

משך הפסטיבל: יום אחד.

15. סרסוואטי פוג’ה:

saraswati puja בביהאר

סרסוואטי פוג’ה נחגג בחודש מאג ‘ההינדי ביום הבאסאן פאנצ’אמי. הוא נחגג בכל רחבי המדינה במכללות ובבתי ספר בהתלהבות רבה, וחסידים סוגדים לאלה ההינדית סרסוואטי במהלך הפוג’ה הזו. הוא האמין כי האלה סרסוואטי מעניקה את ברכתה לחסידים בהארה וידע..

אטרקציה מרכזית: האלה סרסוואטי מעוטרת בפרחים צהובים וסארי. אנשים רבים עורכים את טקס האקסאראביאסאם לילדיהם.

מתי: פברואר.

איפה: בכל רחבי המדינה.

משך הפסטיבל: יום אחד.

16. הרטליקה טיג ‘:

Hartalika Teej הוא אחד הפסטיבלים המפורסמים שנחגגים בביהאר בחודש בהאדרפדה בטריטיה טיתי. נשים לא נשואות שומרות על צום מצוין על בעל מצוין, ואילו נשים נשואות צומות במשך חייו הארוכים של בעלה. נשים ממשיכות לצום בלי לשתות מים וסוגדות לגאורי שנקר לאחר שהאזינו לסיפור במהלך היום. נשים מכינות פסל של גאורי-שנקר עם חימר ומוקירות אותו ומציעות פריטי סוהאג לאליל. הם שוברים את הצום בבוקר שלמחרת. במהלך הלילה אנשים מבצעים ארטי שלוש פעמים ומבצעים בהג’אן-קירטאן כשהם ערים.

אטרקציה מרכזית: נשים יוצרות את הפסל של גאורי-שנקר בחימר. אנשים מבצעים בהג’אן-קירטאן בלילה.

מתי: אוגוסט.

איפה: בכל רחבי המדינה.

משך הפסטיבל: יום אחד.

17. פסטיבל ואשאלי:

פסטיבל וואישאלי הוא פסטיבל ביהאר שחוגג את יום הולדתו המאושר של גורו ג’יין, ה- Tirthankara ה -24, הוא נחגג ב- 22 במרץ. פסטיבלים אלה עוזרים לשבור את המונוטוניות של חיי היומיום ולקדם אחווה ואחווה בחברה. הם גם מוציאים את המורשת התרבותית של ביהאר.

18. Madhushravani:

Madhushravani הוא פסטיבל שנחגג בביהאר באזורי מיתילנצ’ל בהרבה הפאר. הוא נחגג בדרך כלל באוגוסט, שחל בחודש סוואן לפי לוח השנה ההינדי. הפסטיבל מקדם אחווה ומולד ומבקש לשלב אותם בחיי היומיום.

19. רם נבאמי:

ראם נבאמי הוא פסטיבל הינדי חשוב שנחגג בהרבה הפאר בביהר. פסטיבל זה מנציח את היום המשמח בו נולד גיבור רמאיאנה, לורד ראמא. אנשים חוגגים זאת על ידי התבוננות בצומות, קישוט מקדשים ותפילות לכבודו. העם מתפלל לבריאותה ושגשוגה של הקהילה.

יש שפע של פסטיבלים שנחגגים בביהאר מלבד אלה המוזכרים במאמר זה. ירידי הביהאר והפסטיבלים מחברים את הטקסים והמסורות שלנו יפה לחיינו. קבל חוויה נפלאה כאשר אתה מתכנן טיול למקום היפה הזה בעזרת המידע המסופק במאמר זה. אל תשכח ליידע אותנו אם מאמר זה היה מועיל ולשתף אותו עם חבריך.

שאלות נפוצות:

1. מתי הזמן הטוב ביותר לבקר בביהאר?

תשובות: הקיץ נמשך ממרץ עד יוני, ובוהר חם בימים אלה. לכן, אם אתם מתכננים טיול לביהאר, הזמן הטוב ביותר יהיה במהלך אוקטובר עד מרץ, לאחר המונסון או לפני הקיץ..

2. מהם המזונות הפופולריים שכדאי לנסות בביהאר?

תשובות: כאשר אתה מתכנן לבקר בביהאר, אל תשכח ליהנות מכמה מהמטבחים האלה.

  • מאכלים מסורתיים של ביהארי כמו קאהי בארי, גוגני, ליטי.
  • מתאבנים כמו צ’אט, קאצ’רי, פוצ’קה.
  • חטיפים כמו סמוסה-צ’אטני, קאצ’ורי, דל פיתי.
  • ממתקים כמו מלפואה, רברי, חאג’ה.

3. מהי המומחיות של מדינת ביהאר?

תשובות: מושג אי האלימות לאורך ההיסטוריה של האנושות מקורו בביהאר. זהו גם מקום הולדתם של הבודהיזם והג’ייניזם, שהיו הבסיס לאי-אלימות לפני כ- 2600 שנה.