כאבי צלעות במהלך ההריון: סיבות ותרופות להקלת

אישה בהריון במהלך ההריון חווה שינויים שונים בגופה עקב העובר הגדל ושינויים הורמונליים. עם שינויים/שינויים אלה המתרחשים בגוף, היא מתחילה לסבול מכאבים שונים בירך, בגב ואפילו בצלע. כאבי צלעות במהלך ההריון נחווים בעיקר בגלל העובר הגדל והבעיטות הזעירות בתוך הרחם על ידי החבר הקטן. ברוב המקרים, כאב צלעות זה הוא נורמלי למדי ולעתים קרובות אינו מוביל לסיבוכים כלשהם, אך במקרים מסוימים בהם הכאב מתרחש בצד ימין של הצלע, הוא עלול לגרום לסיבוכים מסוימים. במקרים כאלה מומלץ להתייעץ עם רופא.

כאבי צלעות במהלך ההריון

מהו כאב בצלעות, והאם הוא שכיח במהלך ההיריון:

לגוף האדם יש 24 עצמות צלעות 12 מכל צד של הגוף. תפקידן של צלעות אלה הוא להגן על האיברים המונחים מתחת לצלעות. אם אחד מהאיברים הללו מתנפח או נגוע או מודלק או אם יש סדק בצלעות, האדם מתחיל להרגיש את הכאב בצלעות. במהלך ההריון העובר מתחיל לגדול מסוף השליש השני. הלחץ על הצלעות גדל גם הוא, מה שמוביל לכאבי צלעות, וכאב זה הוא נורמלי למדי ברוב המקרים במהלך ההריון. בדרך כלל, כאב זה מתחיל כאשר התינוק בפנים מיישר קו עם מיקום מסוים. זה קורה לעתים קרובות בשבוע ה -26 להריון.

סיבות לכאבי צלעות במהלך ההריון:

כאבי צלעות אצל נשים בהריון מתחילות בדרך כלל בסוף השליש השני. ניתן לחוות כאב זה משני צידי כלוב הצלעות. אם הכאב מופיע בצד שמאל, זה בגלל הרחם הגדל, ואם הכאב בצד ימין הסיבות רבות. חלק מהגורמים לכאבי הצלעות מפורטים להלן.

1. לחץ מהעובר:

העובר מתחיל לצמוח במהלך השליש השני, והרחם מתרחב כלפי מעלה כך שיתאים לתינוק שנמצא בפנים. בשל התרחבות זו הלחץ על הצלעות השמאליות מתחיל לגדול, מה שמוביל לכאבי הצלעות.

2. רלקסין:

זהו הורמון המשתחרר במהלך ההריון. המילה עצמה קובעת כי הורמון זה מרגיע את השרירים והרקמות המחברים את עצמותיך בגוף. הורמון זה גם מרגיע את רצועות האגן והאגן להתפשט לרווחה למסירה חלקה. במקרים אחדים גם השרירים והרצועות סביב הצלע נרגעים, וכאשר משקל הגוף גדל, הלחץ על הצלעות עשוי גם לעלות, מה שמוביל לכאבים בצלעות..

3. צרבת:

רלקסין גם מרגיע את החלק של הוושט. זו הסיבה העיקרית שנשים בהריון חוות צרבת במהלך ההריון. הצרבת עלולה לפעמים להוביל לכאבים בצלעות.

4. אבני מרה:

במהלך ההריון, רמות האסטרוגן בגוף עולות, מה שמוביל להתרוקנות איטית יותר של כיס המרה. זה, בתורו, גורם לאבני מרה בשלפוחית ​​השתן. בדרך כלל הכאב עקב אבני מרה קל אך במקרים מסוימים הכאבים מתחילים בחלק העליון של הבטן הימנית המובילים לכאבי צלעות..

5. כאב רצועה עגולה:

רצועות עגולות הן מיתרי רקמה סיבית המחברים את הרחם לאזור המפשעה. כאשר הרחם מתרחב, הוא מפעיל לחץ על הרצועות הללו, אשר בתורן גורמות לכאבים חדים בזמן הליכה או תנועה.

6. זיהום בדרכי השתן:

במהלך ההריון נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח דלקות בדרכי השתן. בשל כך מתקשה לרוקן את שלפוחית ​​השתן. העובר הגדל, יחד עם שלפוחית ​​השתן הבלתי פוסקת, לוחצים יותר על הצלעות מהרגיל וגורמים לכאבים עזים בצלעות. יתר על כן, UTI יכול לגרום לכאבים בכליות, מה שעלול להוביל לכאבים בצלעות.

7. גידולים:

כמה מחקרים הראו כי הריון עשוי לקדם את צמיחת הכבד הלוקה בסרטן. עליית הכבד מתאימה להיווצרות גידול בכבד. גידול זה מפעיל לחץ על הצלע וגורם לכאבי צלעות.

8. סיבוכים אחרים:

סיבוכים נוספים שעלולים לגרום לכאבי צלעות הם רעלת הריון ותסמונת HELLP. סיבוכים אלה גורמים לכאבים ברבע הימני העליון של הבטן, המכונים בדרך כלל כאבי כבד. רעלת הריון ותסמונת HELLP הם סיבוכים מסכני חיים, והיא דורשת טיפול רפואי מיידי. אם אתה נתקל בכאבים מתחת לצד הימני של כלוב הצלעות במהלך ההריון, אבחן באופן מיידי לגבי רעלת הריון או תסמונת HELLP או סרטן הכבד..

מניעת כאבי צלעות במהלך ההריון:

יש לנו פתגם יפה שאומר שמניעה עדיפה על ריפוי. ראינו את הגורמים לכאבי הצלעות בהריון, ניתן להשיג מניעת כאבי צלעות על ידי הימנעות מהסיבות לכאב.

  • פעילות גופנית סדירה במהלך ההריון יכולה לסייע למיקום התקין של התינוק בתוך הרחם שעלול להפחית את הלחץ על הצלעות הכואבות..
  • עקוב אחר העלייה במשקל כל 15 יום כיוון שאנו יודעים כי הורמון הרלצין מרגיע את השרירים והגידים בגוף. עודף משקל עלול להגביר את הלחץ על הצלעות.
  • צורכים תמיד תזונה בריאה כדי למנוע היווצרות אבנים בכיס המרה.
  • השתמש בכריות לתמיכה בזמן השינה. כריות הריון מיוחדות בצורת U ו- C זמינות בשוק שניתן להשתמש בהן בזמן שינה.

תרופות ביתיות לכאבי צלעות במהלך ההריון:

לכל כאב בגוף יש איזושהי תרופה להירפא. אותו דבר לגבי כאבי צלעות; להלן כמה מהתרופות הביתיות שניתן לנסות.

1. עיסוי:

עבור כל עיסוי כאבים הוא התרופה או הטיפול הטובים ביותר שניתן לעשות. לעסות את המנה בשמן חם או במשחה שנקבעה על ידי רופא כדי להקל על כאבי הצלעות.

2. מים חמים ודחיסה:

מים חמים משמשים להגברת הטמפרטורה שיכולה לטפל בכאבי צלעות. עם העלייה בטמפרטורה, זרימת הדם עולה גם ליד כלוב הצלעות. חמימות יכולה לסייע בהפחתת נוקשות המפרקים והתכווצויות שרירים. ניתן לבצע דחיסה תוצרת בית על ידי השריית מגבת נקייה במים חמים ועיסוי מגבת ספוגה זו ליד כלוב הצלעות למשך 10-15 דקות. הקפד לא למרוח מדחס זה על הבטן. אמבטיה במים חמים גם מקלה על כאבי הצלעות. שקול להוסיף מלחי אפסום למים החמים כדי לשחרר את השרירים המהודקים.

3. ייעוץ לכירופרקט:

שוחח עם כירופרקט, זה שידוע בכאבי הפרקים במהלך ההריון. בהתאם למיקום הגוף, סוג ועוצמת הכאב, הם עשויים להציע כמה תרגילים ושינויים ביציבה שיכולים לחיות מחדש את כאבי הצלעות..

4. כדורי אימון:

ביצוע תרגילים עם הכדור יכול למתוח את השרירים ליד כלוב הצלעות, אשר בתורו מקל על הכאבים. שיפוע נגד הכדור ובצע כמה גלילים למתיחת שרירי הצלעות. וודא שאתה מבצע את הגלילים הנכונים.

5. יוגה והתעמלות:

זוהי אחת מצורות התרגיל הטובות ביותר לכל סוג של כאב. יוגה מועילה לא רק לנשים בהריון, אלא לכולם. מדעית, הוכח כי ביצוע מתיחות יוגה מסייע לשחרור השרירים שיכולים להקל על הכאבים, הכאבים בגב או כלוב הצלעות. באופן דומה, פעילות גופנית סדירה יכולה גם להקל על כאבי הצלעות.

6. התאם את היציבה:

בשלבים המאוחרים יותר של ההריון, יהיה קשה לגברת ההרה לשאת את משקל הגוף. היא נוטה לצנוח או להתכופף כל הזמן. בגלל זה, הכאב בצלעות עשוי להתגבר. לפיכך, שמור על הגוף זקוף והישען לאחור בישיבה.

כאבי צלעות במהלך ההריון

טיפים להקלה על כאבי צלעות במהלך ההריון:

מלבד תרופות הבית, הגברת ההרה יכולה למנוע כאבי צלעות על ידי ביצוע עצות ספציפיות.

  • תמיד ללבוש בגדים רופפים במהלך ההריון. בגדים צמודים עשויים להפעיל לחץ על הגוף, מה שעלול להוביל לכאבים בצלעות.
  • השתמש בכרית הריון בצורת U או C בזמן השינה. זה עוזר ליציבה הנכונה של הגוף במהלך השינה.
  • נסו לישון לעתים קרובות בצד שמאל של הגוף עם כריות תומכות למניעת כאבי צלעות.
  • לישון על מזרן האוויר. מחקרים הוכיחו כי שינה על מזרן האוויר נותנת לך הקלה מכאבי הצלעות.
  • שימוש בחבילות קרח יכול גם לתת הקלה מהצלעות הכואבות ליום אחד.

מתי לפנות לרופא:

כאבי הצלעות במהלך ההריון שכיחים למדי, ואין צורך לדאוג הרבה מכך. בדרך כלל כאב זה נרפא זמן קצר לאחר הלידה. אם הכאב חווה בצד שמאל של הגוף, אז זה לא מדאיג במיוחד, אבל אם הכאב נמצא בצד ימין של הגוף, יתכנו סיבות רבות לכך. הכאב יכול לנבוע מאבני מרה או סרטן הכבד או רעלת הריון או לפעמים תסמונת HELLP. במקרים כאלה יש לפנות לרופא באופן מיידי לטיפול.

כמו כאבים רבים אחרים, כאבי הצלעות הם תקינים ואינם מהווים דאגה גדולה ברוב המקרים. כאבי הצלעות עשויים לנבוע מהבעיטות הזעירות של התינוק הקטן שנמצא בתוך הרחם. ניתן למנוע כאב זה על ידי ביצוע הטיפים שהוזכרו לעיל. יתר על כן, התרופות הביתיות, כמפורט לעיל, גם נותנות לך הקלה מכאבים בצלעות. אבל, אם אתה חווה כאבים עזים בצד ימין של כלוב הצלעות, עדיף להתייעץ עם רופא כדי למנוע סיבוכים.

כתב ויתור: הדעות המובעות במאמר זה הן רק הצעות, והאתר אינו אחראי באופן כללי לתופעות הלוואי שהוא עלול לגרום. עדיף להתייעץ עם רופא לפני שאתה מתכנן משהו, במיוחד כאשר אתה בהריון.

שאלות ותשובות נפוצות:

Q1. האם כאבי צלעות הם סימן להריון?

תשובות: כאבי צלעות נגרמים בגלל הלחץ המופעל על כלוב הצלעות. לחץ זה עשוי לנבוע מנפיחות או זיהומים או דלקות של האיברים הנמצאים מתחת לכלוב הצלעות. כאבי צלעות אינם סימן להריון מכיוון שכאשר נשים בהריון, כאב זה מתחיל בתחילת השליש השלישי.

ש 2. האם כאבי צלעות יכולים לגרום לסיבוכים רציניים במהלך ההריון?

תשובות: ברוב המקרים, כאבי הצלעות הם תקינים אם הם מופיעים בצד שמאל של הגוף. אבל, אם אתה חווה את זה בצד ימין של הגוף, יתכנו סיכויים לכמה סיבוכים רציניים. במקרים כאלה יש לפנות לרופא לצורך אבחון נוסף.