18 המזונות הטובים ביותר בהמוגלובין בהודו: עליך לכלול בתזונה

הודו היא מדינה שיש בה שפע של מזונות המוגלובין גבוהים. אבותינו, ביודעין או שלא ביודעין, כללו את כל הירקות העשירים ההמוגלובין האלה & מזון כחלק מתזונת המזון הקבועה היומית שלנו. לרוע המזל, אורחות חיינו היושבים והרגלי האכילה המודרניים שלנו גבו מחיר מכך. עם זאת, יש לנו מזל שיש לנו את כל מוצרי המזון העשירים ההמוגלובין הזמינים כל כך בקלות סביבנו. להלן אוסף של כמה מהמקורות הטובים ביותר של המוגלובין. אלה יכולים בקלות להיות משולבים במזונות שלנו כדי להגביר את ההמוגלובין. רשימת מזונות זו להגברת ההמוגלובין תעזור מאוד לנשים בהריון וגם לאנשים הנאבקים להגדיל את תכולת הברזל בדם.

מזונות עשירים בהמוגלובין

מהו המוגלובין?

מהו בעצם המוגלובין? המוגלובין (Hb) הוא חלבון העשיר בברזל. הוא קיים בכדוריות הדם האדומות שלנו (RBC).

 • המוגלובין ממלא את התפקיד העיקרי של הובלת חמצן מהריאות שלנו לתאי הגוף שלנו. הוא גם מעביר חזרה פחמן דו חמצני מהתאים חזרה לריאות. המוגלובין נותן את הצבע האדום לדם.
 • המוגלובין חשוב גם לשמירה על צורת כדוריות הדם האדומות. כל מחלוקת בצורת התאים תשפיע על תפקודו ותגרום לרמות חמצן נמוכות יותר.
 • צריכת תזונה בריאה ומאוזנת עם מספיק מזון עתיר המוגלובין מסייעת בשמירה על הטווח הנורמלי.

חשיבות ההמוגלובין לגופנו:

כמו כל הגורמים בגופנו, אפילו המוגלובין הגדיר רמות הנחשבות לנורמליות. רמות ה- Hb נמדדות על ידי בדיקת דם ומתבטאות בג’ים לדציליטר (גרם/ד”ל) של דם.

הרמות הנורמליות של Hb הן:

 • 14 – 18 גרם/ד”ל אצל גברים בוגרים.
 • 12 – 16 גרם/ד”ל בנשים בוגרות.
 1. הטווחים שצוינו יכולים להשתנות מעט בהתאם לגיל. למשל, הרמות הנורמליות של תינוקות הן מעט גבוהות יותר ואילו אצל אנשים מבוגרים זה יכול להיות נמוך יותר. הריון הוא גורם נוסף שיכול לגרום לשינויים ברמות. ישנם מספר מזונות להעלאת רמות המוגלובין בהריון.
 2. חיוני מאוד לשמור על רמות המוגלובין בדם בתוך הרמות. אם רמות ההמוגלובין יורדות מתחת לרמות הנורמליות, זה מוביל לרמה נמוכה יותר של חמצן ומאובחן כמצב רפואי הנקרא אנמיה..

סיבות לחוסר המוגלובין:

מחסור בהמוגלובין, המכונה רפואית אנמיה מתרחש כאשר לגוף יש כדוריות דם אדומות נמוכות יותר ומשמעותו רמות ברזל נמוכות יותר בגוף..

אנמיה חסרת ברזל היא מצב רפואי שכיח מאוד, למרבה הצער. ניתן להתגבר על כך בקלות על ידי מקורות מזון המוגלובין. ילדים ונשים צעירים נמצאים בסיכון גבוה יותר בשל הגורמים הבאים:

 • מזון מזין לא מאוזן צריכה וצריכה מוגברת של מזון זבל המוביל למחסור חמור בברזל בילדים הצעירים.
 • אנשים עם תזונה לקויה.
 • מחזור – נשים רגישות יותר לירידה ברמת Hb בגלל מחזור הווסת שלהן.
 • לידה-נשים בגיל הפוריות עלולות להתמודד עם אובדן דם חמור במהלך הלידה.
 • תרומת דם תכופה.
 • דימום פנימי – מצבים רפואיים כמו כיבים בקיבה, או במעיים וכו ‘.
 • חוסר יכולת לספוג ברזל – הפרעות או ניתוחים מסוימים המגבילים את כמות הברזל שהגוף יכול לספוג.

תסמינים של מחסור בהמוגלובין:

ניתן להתגבר בקלות על הסימפטומים של אנמיה על ידי צריכת מזון המעלה את ההמוגלובין במהירות.

התסמינים העיקריים והבולטים של אנמיה מחוסר ברזל הם כדלקמן:

 • עייפות: עייפות כללית וחולשת הגוף הכוללת שבה האדם מרגיש חוסר אנרגיה אפילו לשגרת היום.
 • עור חיוור: סימפטום בו העור נראה הרבה יותר עמום וחסר צבע.
 • סחרחורת: חווית רגשות סחרחורת.
 • קוצר נשימה.
 • חשק לאכול פריטים שאינם מזון כגון בוץ, לכלוך, גיר.
 • ידיים או רגליים קרות.
 • כאבי ראש
 • ציפורניים שבירות
 • תחושת עקצוץ או זחילה ברגליים.

המזונות העשירים ביותר בהמוגלובין בהודו:

כאן גייסנו 18 מזונות עתירי המוגלובין הטובים ביותר בהודו. בואו נסתכל עליהם.

מזון להגברת ההמוגלובין

1. פולי סויה:

פולי סויה הם שעועית שהיא מין ממשפחת הקטניות. הוא גדל בשל שעועית המאכל שלו העשירה מאוד בברזל וחלבון. הוא מכיל תכולת ברזל גבוהה מאוד שעוזרת להגדיל באופן דרסטי את רמות המוגלובין בגוף. סויה שימושית במיוחד לצמחונים מכיוון שהיא בעלת ערך תזונתי גבוה ומספקת חצי מהצריכה היומית של חלבונים וברזל הנדרשים ליום. כוס פולי סויה מבושלים מספקת 37 % מצריכת הברזל של הגוף. הוא גם עשיר בסיבים ועוזר מאוד לירידה במשקל.

 • מזון המוגש ב -100 גרם: 15.7 מ”ג ברזל

2. תרד:

תרד, חלק ממשפחת הירוקים, הוא המזון הטוב ביותר להעלאת רמות המוגלובין. זהו מקור עשיר מאוד לסידן, ויטמינים וסיבים. אדם שאובחן כסובל מאנמיה או כל סימפטום של אנמיה כמו חולשה או עייפות מתבקש מייד לכלול הרבה ירקות בצריכת המזון שלו כדי להגביר את רמות ההמוגלובין בגוף. גם נשים בהריון ומניקות שיש להן נטייה לרמות ברזל נמוכות מומלצות לעשות זאת. תרד הוא פלא שניתן להכין כסלט, מרק, סמבהאר, רוטי, רוטב וכו ‘.

 • אוכל המגיש 100 גרם: 3.2 מ”ג ברזל המספק 20 % מצריכת הברזל ליום.

3. סלק:

עוד מזון יעיל מאוד בכל הנוגע לשיפור דרמטי של רמות המוגלובין הוא הסלק הישן והטוב. הוא עשיר מאוד בתכולת ברזל ומעלה מיד את רמות הברזל בדם. זהו ירק בעל ערך תזונתי גבוה במיוחד והוא עמוס בברזל, סידן, ויטמינים A & C ועשיר גם בסיבים. ניתן לקשר ישירות את הצבע האדום של סלק לתועלת הבריאותית שלו בהעלאת רמות ספירת הדם.

מומלץ במיוחד לכל הילדים, נשים בהריון, אמהות מניקות ואנשים מבוגרים לצרוך סלק בכל צורה בכל יום. בכל צורה שהיא, אך כלול את המוגלובין המזון העשיר הזה בצריכה היומית שלך.

 • מזון המוגש ב -100 גרם: 0.8 מ”ג ברזל

4. בשר אדום:

ברכה לכל הלא צמחונים שרוצים להילחם באנמיה ולהעלות את רמות ההמוגלובין בתאי הדם היא שבשר אדום עשיר מאוד בברזל. בשר אדום ניתן למצוא תכולה גבוהה של ברזל וויטמין B12. הבשרים האדומים העשירים מאוד בברזל הם – כבד כבש, כבד בקר, כבד הודו וכבד עוף, בקר טחון וחזה עוף.

בשר אדום הוא מזון עשיר במיוחד להעלאת רמות המוגלובין בגוף. בדרך כלל נצפה כי לאוכלי בשר אדום יש נטייה נמוכה יותר לאנמיה. לכל הלא צמחוני מומלץ לצרוך בשר אדום לפחות 2 פעמים בשבוע כדי להילחם באנמיה.

 • מזון המוגש ב -100 גרם: 2 – 2.5 מ”ג ברזל

5. מאכלי ים:

עוד מקור טוב מאוד למזון שמזין מאוד ועמוס בתכולת ברזל הוא מאכלי ים. הוא גם עתיר בחלבון למרות היותו דל בקלוריות. יש מגוון רחב של מאכלי ים כמו רכיכות, (כולל חלזונות), צדפות, צדפות, רכיכות וקוויאר. פירות ים בארוחה מספקים את הדרישה היומית המלאה של ברזל וויטמין B12. רכיכות וצדפות עשירות במיוחד בברזל ומומלצות לאנשים המראים סימני חולשה או עייפות. זה עוזר לירות מיידית את רמות ההמוגלובין בגוף.

 • מזון המוגש ב -100 גרם: 0.8 מ”ג ברזל

6. זרעי דלעת:

מזון מפתיע מאוד העשיר מאוד בזרעי דלעת המוגלובין. גרעיני דלעת הן של דלעת לבנה והן של דלעת צהובה מתוקה מיובשים וניתן לאכול אותם כחטיף טעים. קל לשאת אותו איתך לנשוך כחטיף בריא. גרעיני דלעת הם מקור טוב מאוד לברזל, ויטמין k, אבץ ומנגן. הם אופציה בריאה לכל אוכלי האכפתיות. אפשר לשכנע ילדים לנשנש את החטיף הלעוס הבריא הזה במקום שקית צ’יפס.

 • מזון המוגש ב -100 גרם: 3.3 מ”ג ברזל

7. ברוקולי:

הירק ברוקולי, שלרוב האנשים לצערי לא אוהב, הוא ירק מזין מאוד ועשיר בהמוגלובין. הוא עונה על 6 % מהדרישה היומית שלנו לברזל. מלבד תכולת הברזל, הוא עמוס בוויטמינים, מינרלים, סיבים ונוגדי חמצון. הוא מכיל מאוד ויטמין C וויטמין K. מלבד השימוש בו לשאיבת רמות הברזל, ברוקולי מחזק את מערכת החסינות, מסייע בשמירה על לב טוב, עור זוהר ועיניים בהירות. בדרך כלל מוסיפים את הברוקולי כירק סלט ואוכלים אותו גולמי. ניתן ליהנות מברוקולי גם כמרק, כרוטב או כמטוגן.

 • אוכל המגיש 100 גרם: 0.7 מ”ג ברזל.

8. אורז חום:

אורז חום הוא מגוון אורז עצמו אך בצורה לא מעודנת ולא מלוטשת. בשל היותו בצורתו הלא מלוטשת, הוא אינו מאבד מספר חומרים מזינים אשר הולכים לאיבוד על ידי האורז הלבן. בהיותו בצורתו הטבעית, אורז חום שומר על איכותו כמזון עשיר בהמוגלובין. הוא גם עמוס בסידן, מגנזיום זרחן ואשלגן מלבד היותו מקור טוב מאוד לברזל וויטמינים. אורז חום הוא גם מקור מזון נהדר לוויסות רמת הסוכר בדם, להפחתת רמות הכולסטרול, התפתחות העצם ומערכת החיסון..

 • מזון המוגש ב -100 גרם: 0.4 מ”ג ברזל.

9. רימון:

הרימון, מזון עשיר במיוחד להמוגלובין, בדומה לצבעו, קשור ישירות לדם שלנו. הרימונים מהווים מקור אדיר לברזל ועמוסים גם בסידן, חלבונים, ויטמינים ומינרלים. זהו מאכל פופולרי מאוד וגם די אהוב בקרב ילדים. מקור קל לברזל הזמין בקלות אינו דורש בישול ונהנה גם מכולם. מומלץ לצרוך אותו על בסיס יומי על ידי כולם כדי לשמור על רמת המוגלובין תקינה. נשים בהריון ואמהות מניקות צריכות לצרוך אותו מדי יום. גם מיצי רימון טעימים מאוד.

 • מזון המוגש ב -100 גרם: 0.3 מ”ג ברזל

10. עגבניות:

עגבניות הן מקור טוב מאוד לוויטמין C. מזונות עשירים בוויטמין C מעוררים את עליית ההמוגלובין בגוף מכיוון שהם מסייעים לספיגה קלה של ברזל. בדומה לרימון, הצבע האדום של העגבניות מראה את הקישור הישיר שלו לדם. רוב המנות ההודיות מעוצבות בצורה כזו שעגבניות משמשות בבישול היומיומי שלנו ולכן מהוות חלק מהאוכל היומיומי שלנו. אין שום נזק לקרוא לעגבניות כמזון -על מכיוון שיש כל כך הרבה דרכים לצרוך אותו. זה יכול להיות נא בסלטים שלך, כמיץ, בצורה מבושלת כמרק וכלול בקארי וכו ‘. זה יכול להימשך בלי סוף.

 • מזון המוגש ב -100 גרם: 0.5 מ”ג ברזל

11. אבטיחים:

פרי טרי קריר יותר לא רק הוא פרי מרענן לקיץ אלא הוא מזון עשיר להעלאת רמות המוגלובין בגוף. דומה לרימונים & עגבניות, אבטיח הוא גם פרי אדום המקושר ישירות לבריאות תאי הדם. האבטיח אינו רק מזון עשיר בברזל אלא גם עמוס בוויטמין C, המזרז את ספיגת הברזל על ידי הגוף. אבטיחים שהיו בעבר פרי עונתי זמינים כעת לאורך כל השנה במגוון ההיברידי שלו. אז השתמש בזמינותו כדי לשמור על רמות המוגלובין גבוהות.

 • מזון המוגש ב -100 גרם: 0.2 מ”ג ברזל

12. תפוחים:

התפוח הוא הפרי הפופולרי ביותר בעולם. אחת הסיבות העיקריות לכך יכולה להיות שמלבד היותו מזון עתיר המוגלובין, הוא עמוס בוויטמינים ומינרלים רבים. “תפוח ביום מרחיק את הרופא” – אומרת הפתגם האנגלי המפורסם שלמדנו מימי ילדותנו ומלמד גם את ילדינו.

התפוח הוא מקור מזון מעולה ומספק אנרגיה מיידית. זו הסיבה שהוא משמש ברחבי העולם לאנרגיה מיידית על ידי ספורטאים, מטיילים וכל האנשים המעורבים בפעילויות חוץ. זהו מאכל מועדף בקרב ילדים שאינו צריך לשדל את אמהות.

 • מזון המוגש ב -100 גרם: 0.12 מ”ג ברזל

13. מותק:

דבש, כידוע לכולם, הוא הממתיק הנפוץ ביותר בעולם. הוא מיוצר מהפרשות של דבורי דבש. בניגוד לסוכר, הדבש עמוס בחומרים מזינים והוא עשיר בברזל. פרט לברזל, הדבש עמוס גם בוויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון. לאנשים שיש להם רמה נמוכה יותר של המוגלובין בגופם מומלץ לשתות כוס מים חמים מדי יום עם דבש. לאט לאט, סוכר מתחלף בדבש ברחבי העולם. הדבש משמש גם לטיפול בפצעים, ריפוי מצבי עור וריפוי אלרגיות. דבש הוא המזון היחיד בעולם ללא תאריך תפוגה.

 • מזון המוגש ב -100 גרם: 0.42 מ”ג ברזל

14. תאריכים:

התאריכים שייכים לקטגוריית הפירות היבשים. למרות שהם עתירי קלוריות, הם גם מקור שופע לברזל. תאריכים הם גם מקור עשיר לויטמינים, מינרלים, סידן, סוכר זרחני וסיבים תזונתיים. ניתן להשיג תאריכים בשתי צורות – תמרים טריים ותמרים יבשים. לא משנה באיזו צורה הוא נצרך, הוא מספק עלייה פתאומית ברמות הברזל בגוף. הוא משמש כתרופה ביתית לאנשים הסובלים מתסמיני אנמיה. הוא ניתן גם באופן קבוע לנשים בהריון ולאמהות מניקות כדי לשמור על רמות המוגלובין בטווח הנורמלי.

 • מזון המוגש ב -100 גרם: 1 מ”ג ברזל

15. שוקולד מריר:

מקור מזון מפתיע מאוד שעשיר מאוד בהמוגלובין הוא שוקולד מריר. ניתן בקלות לסווג את זה כאחד המאכלים המתענגים ביותר בעולם. שוקולד מריר, אם כי נתפס בצורה לא נכונה כרע לשיניים, עשיר ברמות ברזל ויכול לסייע בהעלאת רמות המוגלובין באופן משמעותי. זהו מקור עשיר לנוגדי חמצון. הקקאו בשוקולד מריר טוב לזרימת הדם בעורקים והראה כי הוא מוריד את רמות הכולסטרול ובכך מפחית את הסיכון למחלות לב. החיסרון העיקרי של שוקולד מריר הוא שהוא עתיר קלוריות ולכן עליכם להיזהר.

 • אוכל המגיש באונקיה אחת: 3.5 מ”ג ברזל

16. אגוזים:

כל האגוזים הם מקורות עשירים מאוד של ברזל. מלבד היותו חבילת ויטמינים ומינרלים, אגוזים הם מזון בריא ובעלי תכולת ברזל. תחת קטגוריית האגוזים נכללים כל סוגי האגוזים כלומר בוטנים, אגוזי מלך, אגוזי מלך, שקדים ואגוזי לוז. זהו אחד ממקורות הברזל הקלים ביותר שאפשר להאכיל אותם לילדים מכיוון שהם היו נהנים ללעוס כמה אגוזים בכל עת. אמהות יכולות לנצל את הגורם הזה כדי לארוז אותו כחטיף בריא אותן הן יכולות לשאת לבית הספר.

 • מזון המוגש ב -100 גרם: 2.6 מ”ג ברזל

17. תפוחי אדמה:

למרות שרוב האנשים מניחים שתפוחי האדמה מלאים בשומן ופחמימות ולמעשה נמנעים מהם, תפוחי אדמה מהווים למעשה מקור טוב לברזל, עמילן, סיבים, ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון. תפוחי אדמה טובים מאוד למערכת החיסון ועוזרים במלחמה במחלות ובעלי תכונות אנטי-אייג’ינג וטובים על העור. יש לו גם תכונות אנטי סרטניות. תפוחי אדמה הינם מסוגים רבים – תפוחי אדמה רגילים, בטטות וחמאה, שכולן עשירות בתזונה. בהודו תפוח אדמה הוא ירק פופולרי ומועדף והוא מתענג ומשמש ברוב המנות מדי יום.

 • מזון המוגש ב -100 גרם: 0.8 מ”ג ברזל.

18. דגנים מלאים:

דגנים מלאים הם משני סוגים – דגנים ודגנים. בהודו יש הרבה סוגים של דגנים בריאים. גרעיני הדגנים הנפוצים ביותר הם חיטה, שיבולת שועל, אורז, תירס, שעורה ודוחן, שכולם מקורות ברזל עשירים מאוד. הם גם מספקים ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים.

דגנים בריאים מועדפים כמקור הברזל העיקרי לאנשים שעוקבים אחר התזונה הצמחית. נמצא כי הוא מפחית את הסיכון לסרטן, סוכרת מסוג 2 ומחלות לב. מכיוון שהם עשירים בסיבים, זה שומר אותך שבע לאורך זמן.

 • מזון המוגש ב -100 גרם: 2.5 מ”ג ברזל

לסיכום, אנו יכולים לראות כיצד יש לנו כל כך הרבה פריטי מזון סביבנו שהם היצע ברזל בשפע. צריכה יומית של מזונות עתירי המוגלובין אלה תוביל רחוק לשמירה על רמות ההמוגלובין שלנו בתוך הרמה הנדרשת. אנו יכולים גם לראות כי כל המזונות הנ”ל הטעונים בהמוגלובין משמשים בנדיבות בתזונה הודית ומהווים מזון בסיסי מהקולינריה ההודית. לא פעם, מזונות אלה לשיפור המוגלובין נמצאים בשימוש נרחב כתרופות ביתיות לריפוי אנמיה. לסיום, הקפד לקחת את המאכלים העשירים בברזל שלך מדי יום בהתאם לבלוטות הטעם שלך, כי בכל מקרה יש לנו הרבה אפשרויות סביבנו.