גורם ותסמינים של כיב בפה

כיבים בפה הם פצעים כואבים המופיעים בפה, על המשטח הפנימי של לחייך. הם מכונים גם כיבים אפטיים והופכים למצב כואב בזמן שתייה, אכילה או צחצוח שיניים. רוב כיבי הפה אינם מזיקים מכיוון שאינם דורשים טיפול רפואי ומחלימים בעצמם.

כיבים בפה הם בעיה שחוזרת על עצמה שחודש מכל חמישה אנשים סובלים איתה ברחבי העולם. זהו תערובת של חיידקים מהאוויר שמסביב, וכבד מופרע. כבד מופרע פירושו כבד שנפגע מכל דבר שצרכת לאחרונה כגון אלכוהול או אם יש לך בעיה מסוימת בכבד שהיא גנטית או נאספת מאיפשהו. כל זה ממחיש את העובדה שכבד לא בריא הוא הגורם העיקרי לכיבים בפה. בעיות קיבה עשויות גם לגרום לכיבים בפה מכיוון שהפה מקושר לקיבה ומהווה דרך אחת ישירה.

כיבים בפה נמשכים לא יותר משבועיים ובאים והולכים עונתיות, הם כואבים ביותר ומעכבים את שגרת האכילה שלנו. הסיבה לכך היא שהכיבים יכולים להיות כל כך כואבים, שאפילו המגע הקל ביותר עם כל חומר עלול לגרום לכאבי דקירה בפה ובכך לאלץ אותך להיצמד לנוזלים שהרבה יותר קל לצרוך אותם..

קל לטפל בכיבים בפה אבל אי אפשר להיפטר מהם ביום אחד בלבד. עובדה שאנשים הסובלים מבעיה חוזרת ונשנית של כיב הפה כל חייהם התרגלו לזה עכשיו ואינם שים לב למיגורו, זה מגיע בזמן שלו ועוזב מתי שהוא רוצה. כיבים בפה יכולים להתארך במקרים החמורים ביותר לאורך הגרון ובשלב זה דורשים טיפול רפואי, ניתן לצרוך רק נוזלים כגון חלב חם או קר בשלב זה.

סיבות ותסמינים של כיבים בפה:

מהם הסימפטומים והגורמים לכיב הפה תוכל לעקוב בזהירות אחר הפסקאות שלהלן.

הגורמים לכיב הפה:

ישנם כמה סיבות מובחנות לכיבים בפה אשר תורמים וגורמים לזיהום זה בפה, חלק מהגורמים המובהקים הללו הם:

נושך:

כיבים קלים בפה נגרמים בדרך כלל בגלל נשיכה בחלק הפנימי של הפה או הלחי או כל סוג של התנגשות שעלולה לפגוע בעור בחלק הפנימי של הפה, הלחי או הלשון. נשיכות הן הגורם הבסיסי ביותר לכיבים בפה ותורמות ל -60% מכלל המקרים הכרוכים בזיהום זה. נגיסה עלולה להתרחש בעת לעיסת מזון או תוך כדי דיבור. השיניים שלך יוצרות שחיקה בציפוי הפה שלך וגורמות לכאב או לכיב.

שינויים הורמונליים:

סיבה מסוימת זו שכיחה בעיקר בקרב נשים. כיבים בנשים מופיעים ברוב המקרים עקב שינויים הורמונליים שהם בתקופת המחזור או בהריון. תקופות והריון הן שני השינויים ההורמונליים העיקריים בהם מתמודדות נשים בחייהן וצוין כי שינויים הורמונליים גורמים לכיבים בפה ברוב הנשים כאשר הדם מתחמם מבפנים.

מחסור במינרלים או בוויטמינים:

מחסור במינרלים או בוויטמינים יכול אפילו לפעמים להוביל לכיבים בפה. נמצא שמחסור בברזל או בוויטמין B12 יכול לגרום לכיבים בפה יחד עם תחושת עייפות וקוצר נשימה. ויטמינים ומינרלים אלה חיוניים מכיוון שהם מסייעים בייצור כדוריות דם אדומות וגם שומרים על בריאות מערכת העצבים. מכאן שמחסור במינרלים או בוויטמינים חיוניים אלה בגוף יכול להגביר את הסיכון לפתח כיבים בפה.

מערכת החיסון מוחלשת:

כל מצב רפואי או זיהום שמחליש את המערכת החיסונית של הגוף מגדיל מאוד את הסיכון להתפתחות כיבים בפה. מערכת חיסונית מוחלשת מפחיתה את יכולתו הטבעית של הגוף להילחם במחלות או בכל זיהום זר. זיהום אם כי HIV/איידס גם מגדיל את הסיכוי לפתח כיבים בפה מכיוון שמחלה זו גורמת לחוסר חיסון בגוף.

מצבים רפואיים :

בעיה גנטית או תורשתית עשויה להיות סיבה לכיבים בפה. לפעמים ניתן להעביר גנים של כיב שחוזרים על עצמם מהורה לילד. מצב רפואי זה מהווה בעיה קלה הוא בעיקר בכל משקי הבית ומתעלמים ממנו בדרך כלל. מצבים רפואיים עשויים לכלול גם בעיות מתמשכות כגון לחץ דם גבוה, בעיות קיבה ומחלות אחרות המשפיעות על תפקוד גופך. לפעמים מחלה קלה כמו חום עלולה לגרום לכיבים בפה.

מאכלים ספציפיים:

נמצא כי יש להימנע ממוצרי מזון מסוימים כמו פירות הדר וכמה ירקות במהלך כיבים בפה. הם כוללים תפוזים, לימונים, תפוחים, אננס, תאנים, תותים ועגבניות. למרות שאינם יכולים להיקרא ישירות כגורמים לכיבים בפה, ידוע שמאכלים ספציפיים אלה הם הגורמים המעוררים ובמקרים מסוימים מחמירים את המצב. לכן עדיף להימנע ממאכלים ספציפיים אלה במהלך זיהומים בכיב הפה כדי למנוע מחמרת המצב.

הפסקת עישון:

אם אתה מפסיק לעשן סביר מאוד שתתמודד עם כיבים בפה בנקודת זמן נתונה. הפסקת עישון משנה את הכימיקלים בגוף הגורמים לחוסר איזון, חוסר איזון זה הוא הגורם לכיבים בפה. בתקופה זו כיבים בפה נמשכים רק לתקופה מוגבלת ויעזבו מעצמו ולכן אל תוותרו אם אתם מפסיקים לעשן רק בגלל כיבים בפה זו רק נסיגה קטנה לניצחון גדול יותר שיהיה לכם אחר כך.

תרופות מסוימות:

מחקרים אחרונים הראו שתרופות ספציפיות יכולות לגרום לתגובות מסוימות בגוף שעלולות בסופו של דבר להוביל להתפתחות כיבים בפה. אלה כוללים חוסמי בטא, משככי כאבים נפוצים ותרופות ספציפיות לכאבים בחזה. במקרים בהם אינך יכול להימנע לחלוטין מתרופות אלו, עדיף להתייעץ עם הרופא שלך לגבי כל תרופה או טיפול חלופי. יתר על כן, כמה תרופות כמו אלנדרונאט, תרופות ציטוטוקסיות וניקורנדי עלולות לגרום לכיבים בפה בצורה של תופעת לוואי.

היגיינת פה לקויה:

אי שמירה על היגיינת הפה יכולה להוביל גם להתפתחות כיבים בפה. נוכחות חלקיקי מזון בחללי השיניים מהווה קרקע אידיאלית לגידול מיקרואורגניזמים. הזיהומים שנגרמו כך מגבירים את הסיכוי להתפתחות כיבים. לפעמים כיבים בפה נגרמים גם עקב צחצוח קפדני או עקב פגיעה הנובעת ממברשת שיניים.

לחץ :

מתח ידוע גם כאחד הגורמים החיוניים לכיב הפה. מצב מלחיץ גורם לעיתים ללחץ רגשי ונפשי ואדם מתקשה להתמודד. כאשר אתה בלחץ הגוף שלך גם הופך להיות חלש ובכך גורם לך להיות רגישים יותר לזיהומים כגון כיבים בפה. אם הלחץ שלך גורם לך לבעיות בריאותיות חמורות כמו לחץ דם, עדיף להתייעץ עם רופא המשפחה שלך. לאחר מכן הרופא יכול לרשום בדיקות ותרופות נוספות לאיתור בעיות בסיסיות שעלולות להיגרם כתוצאה מלחץ.

תסמינים של כיב בפה:

ישנם כמה סימפטומים מובהקים ומובנים מאוד של כיבים בפה, אשר יספקו לך נקודת מבט לגבי מתי תתחיל להתמודד עם בעיה זו, סימפטומים מובחנים אלה ניתנים להלן:-

נוכחותם של פצעים עגולים בפה:

התסמינים הבולטים ביותר של כיבים בפה הם היווצרות פצעים עגולים או סגלגלים בתוך הפה, על הלוח הרך, בחלק הפנימי של הלחיים או לפעמים אפילו בלשון. פצעים אלו כואבים מאוד וגורמים לתחושת אי נוחות בלעיסה, שתייה ותוך צחצוח שיניים. פצעים אלה בפה עשויים להיראות אדומים או אפילו יכולים להיראות אפורים, לבנים או כל צבע אחר.

קרע בעור:

אם לאחרונה נתקלת בבעיה הכרוכה בנשיכה בחלק הפנימי של הפה או הלשון שלך או אם במקרה חתכת את השפה או את החלק הפנימי של הלחי אז הסיכוי שתקבל כיב בפה באזור זה הוא גבוה במיוחד. הסיבה לכך היא כיוון שהפה שלך פתוח למיליוני חיידקים לאורך כל היום עם האוכל שאתה אוכל והאוויר שאתה נושם. חיידק זה מתערבב עם הרוק בפה ומתוודע לחיתוכים ושפשופים שכבר קיימים. כאשר החיידק עובר לחתכים אלה נוצר כיב בפה.

חוֹסֶר תְחוּשָׁה:

בדרך כלל האזור שעומד בפני כיב בפה מתקהה כמה ימים לפני האירוע. לאחר הקהות מופיע כאב עמום המפחית את כושר הטעם של הפה לכל סוג של מזון. אוכל יפגע באזור לפעמים גם בלי שתשימו לב. הכאב יצטבר לאט עם הזמן אם לא יטופל בג’ל הזמין בכל חנות תרופות. מים חמים לגרגר יחד עם מעט מלח גם עוזרים אך זהו תהליך מסורתי לניפוח הבעיה בניצן.

נְפִיחוּת:

בדרך כלל כאבים או כאבים באזורים הנגרמים הגורמים לכיבים בדרך כלל מתנפחים עם הזמן. הסיבה לכך היא שהעור נפגע במידה רבה. הנפיחות היא בית לכיבים בפה מכיוון שאזור זה בפה הוא כיום אזור מועד לחיידקים. אין מצב שאדם יכול למנוע היווצרות כיבים בפה בשלב זה ולכן יכול לעשות מעט מאוד לטיפול בו. גרגור קרח ומים חמים עשוי לסייע בהפחתת הכאבים והנפיחות במשך תקופה מסוימת.

קושי באכילה:

כאשר תתחיל לפתח כיבים בפה, תתחיל להבחין בקושי לאכול את האוכל שלך. הימצאותם של פצעים בפה היא הגורם העיקרי לבעיה זו. אכילת מזון חם או קר עלולה לפגוע ואתה עלול גם לחוש קושי בשתיית נוזלים. כמו כן אדם עלול להרגיש קשה בעת צחצוח וניקיון שיניים.

בעיות דיבור:

סימן ותסמין זה תקין מתייחסים לכיבים בלשון. מכיוון שאתה יודע שהלשון היא ספקית הדיבור שעוזרת לנו לדבר ללא הפרעה ולכן בשל כיבים הנוצרים על הלשון מתקן זה לקוי. הלשון לא יכולה לתפקד כראוי מכיוון שכל מילה שאתה מדבר כואבת. אם אתה מבחין שהלשון מתחילה לכאוב באזורים מסוימים לאורך זמן בזמן אכילה או דיבור, סביר מאוד שתקבל כמה כיבים.

בלוטות לימפה נפוחות:

תסמינים נפוצים אחרים של כיב הפה הם בלוטות לימפה נפוחות. בלוטות הלימפה הן בלוטות קטנות הקיימות בכל הגוף. הם מהווים חלק מכריע במערכת הלימפה הנושאת חומרים מזינים, פסולת ונוזלי לימפה בין זרם הדם לרקמות הגוף. במהלך התפתחות כיבים בפה בלוטות הלימפה בפה נדלקות עקב הזיהום באזור.

אובדן תיאבון:

לפעמים כיבים בפה גורמים גם לאובדן תיאבון. זה יכול להיות בגלל הימצאותם של כיבים בפה עלולה להקשות עליכם ללעוס את המזון. אי הנוחות מורגשת אפילו בעת שתיית נוזלים. בשל תחושת כאב זו האדם מרגיש מסרב לאכול ובסופו של דבר מוביל לאובדן תיאבון.

חום:

למרות שזה נדיר, חום יכול להתברר כאחד התסמינים של כיבים בפה. בשל התפתחות של פצעים בפה, טמפרטורת הגוף עשויה לעלות מעט כדי להילחם בזיהום זה. ייתכן שהחום במהלך כיבים בפה לא נרשם גבוה במיוחד, אך עדיף להתייעץ עם הרופא ולקחת תרופות מתאימות.

תחושת עייפות:

גם כיבים בפה גורמים לעייפות. החולה עלול להרגיש עייף ותחושת קהות עשויה לנצח בכל עת. מצב זה נובע גם עקב אובדן תיאבון כאשר הגוף נטול ויטמינים ומינרלים חיוניים. אם אתה מתחיל להרגיש עייף מדי לאחר ביצוע פעולות קטנות או שהתחושה שוררת גם לאחר מנוחה מספקת, פנה לרופא המשפחה מיד.

ברוב המקרים כיבים בפה נראים לא מזיקים וחולפים תוך מספר שבועות לאחר ההדבקה. אולם כאשר אתה עד לאחד מהתסמינים שהוזכרו לעיל, חשוב לפנות לרופא המטפל. הסימפטומים של כיבים בפה עשויים להשתנות בהתאם לסיבת הזיהום. הרופא עשוי להציע כמה בדיקות דם או אפילו ביופסיה כדי לזהות את הסיבה המדויקת לכך. אם הכיב בפה שלך ממשיך גם לאחר 2-3 שבועות, הוא יכול לאותת על התפתחות סרטן הפה. הרופא ייתן לך תרופות מתאימות לטיפול בבעיה ומניעת החמרת המצב.

כיבים בפה גורמים לעיתים קרובות לאי נוחות באכילה, שתייה או תוך כדי היגיינת הפה ואינם גורמים נזק גדול לגוף. בזמן שאתה סובל מכיבים בפה, פשוט הימנע מהטריגרים כמו מזונות ספציפיים או שימוש במברשות קשות. שמירה על היגיינת פה טובה תעזור להרגיע את המצב. כיבים בפה יירפאו מעצמם תוך 10-15 ימים. אם הבעיה נמשכת, פנה מיד לרופא המשפחה.