נדודי שינה, גורמים וטיפים למניעה

מהי נדודי שינה?

כשאנחנו ישנים ומתעוררים בבוקר ולא מרגישים מנוחים, אז אפשר לקרוא לזה נדודי שינה. זוהי הפרעת שינה ודורשת טיפול. כל סוג של חוסר שינה בו יש קושי להישאר לישון או שיש שינה מופרעת גורם בגלל התעוררות תכופה, אז אפשר לקרוא לזה גם נדודי שינה. לאנשים הסובלים מנדודי שינה יש את התסמינים הבאים, כגון קשיי הירדמות, התעוררות תכופה בלילה והתקשות לחזור לישון. להלן נדון בהגדרת השאלות הנפוצות.

סימפטומים של נדודי שינה

מהו נדודי שינה חריפים?

נדודי שינה חריפים תלויים במספר הפעמים שהוא מתרחש וגם במספר השעות בהן אנו מסוגלים לישון. זה יכול להתרחש במשך לילה אחד או שניים או שזה יכול להיות במשך כמה שבועות.

מהי נדודי שינה כרוניים?

נדודי שינה כרוניים הם כאשר נדודי שינה יכולים להימשך זמן רב. יכולות להיות אפילו תקופות שבהן אין בעיות שינה. זהו נדודי שינה כרוניים כאשר נדודי שינה נשארים לפחות שלושה לילות בשבוע, או במשך חודש ויותר.

סיבות לנדודי שינה:

נדודי שינה גורמים אולי לתוצאה של סיבות פסיכולוגיות ורפואיות:

1. חרדה:

כאשר אדם לחוץ וחרד, זה יכול להיות אחד הגורמים העיקריים לחוסר שינה. חרדה יכולה לפגוע באיכות השינה. לחץ הוא גם תפקיד חיוני בקלקול השינה של האדם.

2. מתח:

ייתכנו אירועים מלחיצים שעלולים לגרום לנדודי שינה זמניים. נדודי שינה מסוג זה עקב מתח הינם לאורך זמן ויכולים להוביל לנדודי שינה כרוניים. זה יכול להתרחש כאשר אין לך לוח שינה קבוע. זה משפיע במיוחד על מי שמשנה תורנות בעבודה או בנסיעות, מה שעלול לשבש את מחזור השינה-השכמה.

3. אלרגיות:

תסמינים אלרגיים יכולים להיות גם הגורמים לחוסר שינה בלילה ויכולים לגרום לישנוניות ועייפות משמעותית בשעות היום. בעיות שינה נמצאות אצל אנשים הסובלים מנזלת אלרגית. מחקר אחד מגלה כי השינה נפגעת מתסמינים אלרגיים, ומידת הפגיעה קשורה לחומרת התסמינים האלרגיים..

4. דיכאון:

נדודי שינה הנגרמים על ידי דיכאון עלולים להוביל בדרך כלל לבעיות שינה. בעיות אלה של חוסר שינה טוב לאורך כל הלילה יכולות להוביל גם לבעיות אחרות כמו הפרעות דיכאון. כך יתכן כי נדודי שינה יכולים להוביל גם לדיכאון.

5. האם מחסור בברזל יכול לגרום לנדודי שינה?

אנשים הסובלים ממחסור בברזל יכולים לפעמים להסתיים בכך שהם לא ישנים כראוי בלילה. אנשים אלה, עקב שינה מספקת מתעוררים מרגישים עייפים ויש להם תחושת עייפות כל היום.

6. שינויים הורמונליים:

במהלך גיל המעבר ואחרי, נראה כי גיל המעבר עלול לגרום לנדודי שינה. השחלות של אישה מפחיתות לאט את ייצור האסטרוגן והפרוגסטרון שהוא הורמון מקדם שינה. זה יכול להיות די מטריד ועלול לפעמים להיות נדודי שינה אצל נשים ולתרום לחוסר היכולת להירדם.

7. אוכל:

בחירות מסוימות של מזון עשויות להיות סיבות נפוצות לנדודי שינה במהלך היום השפיעו על שינה כגון קפאין, צלליות (תפוחי אדמה, עגבניות, פלפלים, חצילים וגוג’י, אלכוהול, סוכר, פחמימות מזוקקות, קמח וכו ‘(1)

8. עישון ואלכוהול:

ניקוטין הוא גם אחד הגורמים לנדודי שינה. כאשר מעשנים לקראת השינה, קשה יותר להירדם. אלכוהול יכול גם להפריע לשינה ולגרום לך להפרעה בשינה.

9. קפאין:

בין הגורמים לנדודי שינה אצל מבוגרים, כוס או שתיים של קפה בבוקר לא ישפיעו על רוב האנשים, אך קפאין מאוחר יותר ביום יכול להפריע לשינה. (2) אנשים מסוימים נוטים לא רק לחוות נדודי שינה, אלא גם בסופו של דבר היו להם תופעות לוואי של קפאין כמו הפרעות במערכת העיכול ועצבנות..

10. תרופות:

ישנן תרופות הגורמות לנדודי שינה כגון תרופות נוגדות דיכאון, תרופות למחלת פרקינסון, תרופות נוגדות פרכוסים, תרופות להפרעה, תרופות קרות, סטרואידים, פסיכו -סטימולציות ואמפטמינים..

11. מחסור במגנזיום:

מגנזיום הגורם לנדודי שינה הוא גורם המוביל לשינה לקויה אצל אנשים עם מחסור זה. הם מתעוררים לעתים קרובות וחסרי מנוחה לאורך כל הלילה.

12. בשל הזדקנות:

הסיבות לנדודי שינה בקרב קשישים עשויות לנבוע מבעיות הזדקנות. כאשר אנו מתבגרים, אנו מתקשים להירדם, וגם אם אנו מתעוררים ישנה התעוררות תכופה בלילה. ישנן מקרים בהם אנו מגלים שעם ההזדקנות האנשים נוטים לקום מוקדם בבוקר.

13. מחלות הגורמות לנדודי שינה:

אומרים שכאשר אנו סובלים ממצבי מחלה בסיסיים מסוימים, אז השינה מושפעת. או שאנו לא ישנים, או שהשינה מופרעת, מה שמוביל להתעוררות עייפות ועייפות בבוקר.

תסמינים של נדודי שינה:

1. נדודי שינה להתעוררות מוקדמת:

ניתן לראות זאת בדרך כלל בקרב קשישים שאינם ישנים כל הלילה. כמה אנשים מבוגרים בסופו של דבר מתעוררים בלילה, ויש כאלה שמתעוררים מוקדם מאוד בבוקר.

2. יותר מדי התעוררות:

נדודי שינה גורמים להתעוררות תכופה בלילה, וישנם מקרים בהם יתכנו תסמינים כמו בעיות להירדם או אפילו להתעורר מספר פעמים במהלך הלילה או מוקדם בבוקר. נדודי שינה יכולים להתרחש עקב מספר סיבות כגון מתח, דיכאון, חרדה, הרגלי שינה גרועים ולקיחת תרופות מסוימות.

3. קשיי שינה בגלל נדודי שינה:

מספר סיבות יכולות לגרום לנו להישאר ערים לתקופות ממושכות יותר בלילה כמו חרדה, דיכאון, לפעמים אפילו גורמים רגשיים ופסיכולוגיים כמו כעס, צער, דאגה, הפרעה דו קוטבית וטראומה משאירים אותנו ערים..

4. עייף, לא רענן:

בדרך כלל, שנת לילה טובה אמורה להשאיר אותך בתחושה של התחדשות, אך מספר סיבות עלולות לגרום לך להתעורר עייף. סיבות כמו התייבשות, יותר מדי קפאין גורם לנדודי שינה, דיכאון, חרדה, מחסור בתזונה, אנמיה, בעיה בבלוטת התריס וכו ‘יכולים כולם לגרום לישנוניות מוגזמת בשעות היום.

5. נדודי שינה ודפיקות לב:

ישנם מקרים בהם אנו שוכבים לישון; אנו חווים דפיקות לב ואנו מרגישים דופק קבוע בחזה, בראש או בצוואר. תסמיני נדודי שינה אלה קורים כאשר אנו ישנים בצד, ואנו רגישים יותר לדפיקות לב בגלל האופן שבו הגוף מתכופף והלחץ נבנה פנימית..

6. נדודי שינה במוח היפראקטיביים:

זה קורה כאשר המוח אינו מסוגל להפסיק להיות ער. תגובות כימיות נוטות להשפיע על השינה. במוח ישנם מוליכים עצביים המחוברים לשינה ולערות. כאשר האחד כבוי, השני מופעל; כאשר מחזור זה מופרע, הוא מסתיים בנדודי שינה.

7. כאב ראש עקב נדודי שינה:

בדרך כלל ידוע שחוסר שינה נוטה לעורר מיגרנות וכאבי ראש אצל אנשים מסוימים. כמה הפרעות שינה כמו נדודי שינה, דום נשימה בשינה והפרעה בקצב היממה נצפות אצל אנשים עם אבחנות של כאבי ראש..

8. עייפות נדודי שינה:

עייפות היא חוויה ידועה שרוב נדודי השינה חווים ומכירים אותה. הם חסרים שינה וחשים עייפות כל הזמן. חוסר שינה נאותה גורם להם להרגיש עייפים, ויש ישנוניות מוגזמת בשעות היום.

9. עצבני, דיכאון וחרדה:

אנשים שנמצאים בלחץ וסובלים מחרדות חסרים שינה. הבעיות שלהם מקשות עליהם לישון רגועה. מחקרים הראו גם כי חרדה יכולה להיגרם גם מחוסר שינה. (3)

כיצד למנוע נדודי שינה – טכניקות מניעה:

ישנן מספר דרכים למניעת נדודי שינה:

תתעורר במקביל:

נסו להתעורר באותו זמן בכל יום, למרות שמפתה לקום מאוחר בסופי שבוע.

חיסול קפאין & כּוֹהֶל:

לקפאין יש השפעה מתמשכת למשך מספר שעות. הוא גורם לקושי לא רק ליזום שינה אלא גם לגרום להתעוררויות תכופות. אלכוהול עשוי להשאיר אפקט הרגעה לכמה שעות לאחר הצריכה, אך יכול לגרום לעוררות תכופות ולמנוע שינה נינוחה..

הימנע מארוחות גדולות:

אכילת ארוחה גדולה רגע לפני השינה יכולה להפעיל את מערכת העיכול ולהשאיר אותנו ערים.

סביבת שינה נוחה:

שמור על סביבה רגועה על ידי שמירה על שליטה על צליל, אור וטמפרטורת החדר.

הימנע מלחץ:

עקוב אחר טכניקות הרפיה ונשימה עמוקה, שיעזרו לך להירדם בנוחות.

פעילות גופנית סדירה:

פעילות גופנית במיוחד בקרב נשים בגיל העמידה מסייעת בשיפור איכות השינה. (4)

מתי לפנות לרופא:

כאשר התסמינים של הפרעת נדודי שינה נמשכים יותר מארבעה שבועות או מתחילים להפריע לפעולות היומיום, ואם מתעוררים לעתים תכופות במהלך הלילה ומתקשים לנשום, עדיף לפנות לייעוץ של רופא. כמה תסמינים כמו דיכאון, חוסר אנרגיה יכולים להיות סימפטומים בסיסיים של משהו גדול יותר. תסמינים אחרים כגון תרופה חדשה המשבשת את השינה, חוסר תיאבון, צרבת מוגזמת, שינויים במצב הרוח מצדיקים ביקור אצל הרופא.

בשנים האחרונות גדלה המודעות הציבורית לסימפטומים וסיבות לנדודי שינה. ישנן מרפאות להפרעות שינה, שיכולות לסייע לך באבחון הבעיה שלך ובמציאת פתרון על ידי ביצוע שינויים נאותים באורח החיים. ישנם תסמיני נדודי שינה בילדות המשפיעים על ילדים. ההערכה היא כי תרופות מרשם וטיפול התנהגותי יעילות יותר מאשר עזרי שינה לנדודי שינה!

כתב ויתור: מאמר זה לא נועד לטפל בנדודי שינה מבחינה רפואית, אלא ליצור מודעות לגביו. ייתכנו מספר גורמים בסיסיים לנדודי שינה. תמיד יש להתייעץ עם רופא בכל בעיה העומדת בפניו בנוגע לשינה לקויה המשפיעה על פעילויות חיי היומיום.

שאלות נפוצות:

1. האם נדודי שינה מסוכנים?

אף על פי שנדודי שינה שכיחים מאוד בקרב אנשים עם לוחות זמנים עמוסים, קדחתניים, אך אין ליטול אותם במהירות. אנשים חייבים להתייעץ עם הרופאים שלהם מכיוון שמחקרים מסוימים מצביעים על כך שנדודי שינה יכולים להיות קשורים ל- BP גבוה, סוכרת וכו ‘. בטוח יותר לפנות לרופא אם יש תופעות תכופות של שינה לקויה בלילה..

2. מהן ההשפעות השליליות של נדודי שינה?

ישנן מספר השפעות שליליות בצורה של עייפות, עצבנות, עלייה במשקל, לעתים קרובות חולה עקב מערכת חיסונית חלשה, לחץ דם גבוה שיכול להוביל למחלות כמו סוכרת ומחלות לב. חוסר שינה עלול להחריף מחלות נפש, כולל חרדה ודיכאון. זה מפחית ריכוז ומוביל לפריון ירוד בעבודה. אנשים בדרך כלל צריכים 7-9 שעות שינה, ואין שום דבר הרואי בלהתפאר בכך שפחות שעות שינה מספיקות.

3. האם זה נכון שנשים סובלות מנדודי שינה יותר מגברים?

אומרים שנשים סובלות יותר מנדודי שינה ולא מגברים. ישנן מספר סיבות לנדודי שינה אצל נשים, והאשם העיקרי לכך הוא הורמונים. (5) שינויים הורמונליים חווים נשים במהלך המחזור החודשי שלהן, גיל המעבר משפיע על השינה שלהן. לנשים יש הזעות לילה וגלי חום במהלך גיל המעבר שמפריע להן לישון. הפרעה נוספת היא הריון שבו שינויים הורמונליים ורגשיים משפיעים על איכות השינה. התעוררות תכופה בלילה עקב אי נוחות פיזית והצורך במתן שתן עלולים לגרום לנשים להתעורר מספר פעמים בלילה..